WOLIŃSKI Antoni
WOLIŃSKI Antoni, urodzony 29 grudnia 1871 r. w Radomyślu (Wielkim), syn Grzegorza i Agnieszki z domu Iwańska. Był właścicielem ziemskim i handlarzem nierogacizną jak większość kupców z Radomyśla. Pod koniec XIX w., mieszkał w Sanoku, był członkiem Towarzystwa Upiększania Miasta Sanoka, członkiem i działaczem sanockiego gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, po 1900 jako członek wydziału i skarbnik. Działał we władzach wydziału pełniąc funkcję zastępcy wydziałowego. W połowie 1910 roku, jako asesor ze stanu kupieckiego został powołany do sądowego senatu dla spraw handlowych przy c. k. Sądzie Obwodowym w Sanoku z tytułem cesarskiego radcy i pełnił tą funkcję w kolejnych latach.
Na przełomie lipca i sierpnia 1911 roku, został członkiem dyrekcji Domu Handlowo-Przemysłowego w Sanoku. W październiku 1911 został zastępcą członka komisji powszechnego podatku zarobkowego III klasy. Pod koniec 1912 został wybrany członkiem wydziału „Towarzystwa Bursy”, sprawującego pieczę nad Bursą Jubileuszową im. Cesarza Franciszka Józefa w Sanoku.
Przed 1914 prowadził firmę eksportową zajmującą się obrotem trzody chlewnej, po wybuchu I wojny światowej od 9 września 1914 wraz z rodziną przebywał w Wiedniu. W grudniu 1917 roku został prezesem Polskiego Związku Kupców Bydła i Nierogacizny z siedzibą w Krakowie. Został także wiceprezesem rady Banku Kupiectwa Polskiego z siedzibą w Warszawie, zatwierdzonego w 1919 roku i posiadającego oddział w Sanoku w domu własnym.
Przed wybuchem II wojny światowej był właścicielem ziemskim wsi Trepcza i Falejówka, gm. Sanok.
Ożeniony był z Walerią z domu Henkiewicz, mieszkali razem we dworze w Trepczy, gdzie Antoni zmarł 14 listopada 1948 roku i został pochowany na miejscowym cmentarzu.