TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ ZIEMI RADOMYSKIEJ
TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ ZIEMI RADOMYSKIEJ w Radomyślu Wielkim, powstało 22 grudnia 1985 roku i zostało zarejestrowane w Referacie Społeczno-Administracyjnym Urzędu Miasta i Gminy w Radomyślu Wielkim, zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami. W dniu 17 lutego 1989 roku Sąd Wojewódzki w Tarnowie dokonał wpisu do rejestru sądowego stowarzyszeń pod nr 25/89 Dział A, a dopiero ostatni właściwy z uwagi na adres towarzystwa, Sąd Rejonowy w Rzeszowie dn. 5 lipca 2001 roku wpisał organizację TPZR do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 000024756. Podstawowymi celami towarzystwa jest: popieranie rozwoju gospodarczego, kulturowego i turystycznego Ziemi Radomyskiej, popularyzacja dorobku i osiągnięć oraz kultywowanie tradycji tego terenu, a także przenoszenie doświadczeń pokoleń do współczesności, upamiętnianie miejsc pamięci narodowych związanych z zasłużonymi ludźmi wywodzącymi się z tego terenu oraz historycznymi wydarzeniami z lat walki i męczeństwa na terenie Ziemi Radomyskiej.
Tak na początku przedstawiał się skład Zarządu, który z czasem ulegał zmianie na skutek zmian miejsca zamieszkania niektórych osób: Jan Ziobroń – prezes, Ryszard Majdański – wiceprezes, Piotr Masłyk – sekretarz, Elżbieta Pawełczak – skarbnik i Ryszard Ziobroń – członek zarządu.
Do najważniejszych osiągnięć towarzystwa w ciągu jego istnienia, należy remont kapliczki przy ulicy Kościuszki w latach 1986-87, zaprojektowanie i postawienie trzech pomników z pięcioma tablicami: Pomnik Oficerów AK, Pomnik Holocaustu i Pomnik Lotników Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie wywodzących się z Ziemi Radomyskiej, czterech tablic pamiątkowych: tablica poświęcona aktorowi Tadeuszowi Łomnickiemu, Cichociemnemu por. Zbigniewowi Matuli ps. „Radomyśl”, Sybirakowi i oficerowi AK por. Józefowi Gorlachowi ps. „Orzeł” oraz tablica Marianowi Ziętkiewiczowi pierwszemu Komendantowi ZWZ AK, placówki Radomyśl Wielki, ekshumowanemu z Łodzi i pochowanemu przy matce na cmentarzu parafialnym w Radomyślu. Aktualnie są jeszcze wykonane dwie tablice pamiątkowe poświęcone radomyskim księżom, ks. Kazimierzowi Zającowi i ks. Władysławowi Jędrzejewskiemu, które czekają na miejsce i odpowiednią uroczystość do ich zamontowania.
Pomniki powstały w całości w czynie społecznym członków TPZR, miejscowych sponsorów i społeczeństwa miasta, bez korzystania z funduszy samorządowych i unijnych.
Towarzystwo w latach 1992-2001 wydało 131 numerów czasopisma pt. „Ziemia Radomyska” (miesięcznika), dziewięć publikacji książkowych w tym: 5 tomów biograficznych pt. ”Sławni Radomyślanie” (2003 – 2014), Monografię Radomyśl Wielki w 400-lecie miasta (1981), Dzieje chóru Echo w Radomyślu Wielkim (2006), Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Radomyślu Wielkim (2008) i Dzieje Gminy Żydowskiej w Radomyślu Wielkim (2009).
Laureat Nagrody II stopnia IV Edycji Ogólnopolskiej Nagrody im. Aleksandra Patkowskiego (2002), przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie regionalizmu przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.
W latach 2015-17 działalność stowarzyszenia została ograniczona i zawieszona z uwagi na pogarszający się stan zdrowia prezesa, który pełnił tą funkcję przez cały okres czasu od powstania do śmierci w 2020 roku. Mgr Jan Ziobroń, wielki społecznik i patriota, wyróżniony wieloma dyplomami, nagrodami i medalami za pracę społeczną dla tej naszej Małej Ojczyzny, ziemi radomyskiej (więcej o nim-patrz biogram).
Towarzystwo po jego śmierci nie wznowiło dalszej działalności.