SZKOŁA PODSTAWOWA w Dąbrówce Wisłockiej
SZKOŁA PODSTAWOWA w Dąbrówce Wisłockiej gm. Radomyśl Wielki, pierwsze wzmianki o szkole pochodzą z roku 1905. Był to mały drewniany budynek, w którym uczył jeden nauczyciel E. Wojciechowski. później Jan Wisz. Budynek szkoły stał w ogrodzie podzielonym na dwie części, w jednej kierownik uprawiał warzywa, a w drugiej zasadził drzewka owocowe dając przykład i zachętę chłopom do sadzenia drzew z plantacji szczepów drzewek owocowych hr. Tadeusza Łubieńskiego. W okresie międzywojennym istniała szkoła dwuklasowa, Rada Szkolna Powiatowa w Mielcu mianowała Marię Ślusarek od 15 września 1928 r tymczasową nauczycielką w dwuklasowej Szkole Powszechnej w Dąbrówce Wisłockiej. Pracowała do 1 lutego 1930 r., później przeniesiona została na własną prośbę, do Szkoły Powszechnej w Czajkowej w powiecie mieleckim.
W okresie międzywojennym istniała szkoła czteroklasowa, która podczas wojny uległa zniszczeniu. W czasie okupacji działały tu tajne komplety, naukę na poziomie szkoły powszechnej prowadził nauczyciel Władysław Kępa. Po zakończeniu działań wojennych jedną z pierwszych inwestycji był kapitalny remont szkoły. W latach 50-tych z inicjatywy biblioteki w Radomyślu Wielkim, powstał Punkt biblioteczny, a w latach 1952-53 działała tu także Szkoła podstawowa dla dorosłych. Dopiero na przełomie lat 50/60 XX wieku powstały możliwości budowy nowej szkoły, którą wybudowano wielkim wysiłkiem całej społeczności wioski i pierwszego jej kierownika Józefa Bika, który kierował jej budową. Reforma oświaty przeprowadzona w latach 1972/73 podporządkowała szkołę administracyjnie, organizacyjnie i pedagogicznie Gminnemu Dyrektorowi Szkół w Radomyślu Wielkim, obecnie Gminnemu Zespołowi Administracyjno-Ekonomicznemu Szkół.
Następne lata to okres stopniowej rozbudowy szkoły, zwiększała się ilość dzieci i grona nauczycielskiego na czele, którego stanął dyr. Marek Zawadzki w roku 1994/95. Szkoła przeszła generalny remont w latach 2000 – 2003, dyrektorką zastaje Stanisława Syper.
Co roku w szkole organizowany jest konkurs ortograficzny, którego celem jest doskonalenie pisowni języka polskiego, sukcesem było wyróżnienie 3 uczniów w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny” i udział uczniów w Gminnych Konkursach Ekologicznych.
Były przeprowadzane szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego twórczości Jana Brzechwy, do ogólnopolskiego konkursu ZUCH organizowanego przez Centrum Edukacji Szkolnej, Sukcesem można nazwać także udział uczennicy klasy III w Ogólnopolskim Teście Ortograficznym, w którym zajęła 8 miejsce w Polsce i otrzymała tytuł „Mistrza Ortografii”.
W szkole działają kółka: redakcyjno-recytatorskie i gimnastyka sportowa.
Szkołą kierowała dyr. mgr Stanisława Syper do momentu przejścia na emeryturę w 2018 roku, jej następcą została mgr Joanna Wolak. Grono nauczycielskie stanowi 12 osób specjalistów w każdym przedmiocie w tym ks. Sylwester Krużel który zastąpił w 2018 roku ks. Stanisława Łukasika.