PRZYBYSZEWSKI Andrzej
PRZYBYSZEWSKI Andrzej, urodzony 29 listopada 1960 r. w Kazimierzy Wielkiej, miasto powiatowe w woj. świętokrzyskim, syn Stanisława i Ireny z domu Duszczyk. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kazimierzy Wielkiej z maturą w 1979 r. Studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie i w 1986 r. uzyskał tytuł magistra (temat pracy magisterskiej Działalność cichociemnych w Krakowskim Okręgu Armii Krajowej). Od roku szkolnego 1986/1987 rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Żarówce, a od roku szkolnego 1992/1993 pełnił funkcję dyrektora tej szkoły. 20 stycznia 1998 r. został przeniesiony na stanowisko dyrektora Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Radomyślu Wielkim i funkcję tę pełni nadal.
Równocześnie odbył studia doktoranckie w Akademii Pedagogicznej w Krakowie i w 1998 r. na podstawie rozprawy pt. Komenda Okręgu Służby Zwycięstwo Polski – Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej w Krakowie (1939-1945) otrzymał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych.
Poza pracą zawodową od wielu lat udziela się społecznie. Był współzałożycielem Koła NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania oraz przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Radomyślu Wielkim (1989 r.), członkiem Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim i radnym Rady Powiatu Mieleckiego w kadencji 1998-2002, a także członkiem lokalnych stowarzyszeń i członkiem honorowym Stowarzyszenia w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich w Opolu. W 1990 roku był współzałożycielem miesięcznika „Ziemia Radomyska”. Współpracuje z Muzeum Regionalnym SCK w Mielcu. Współzałożyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych w Żarówce, a w 2004 roku Stowarzyszenia „Nasza Gmina”, które prowadzi placówki edukacyjne i opiekuńcze w Dulczy Małej (Szkoła Podstawowa), Pniu (Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy, Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Środowiskowy Dom Samopomocy) i w Radomyślu Wielkim (Niepubliczne Przedszkole „Radosny Start”, Niepubliczny Żłobek „Radosny Maluszek” i Dom Dziennego Pobytu).
W ramach Stowarzyszenia koordynował kilkanaście projektów dotacyjnych finansowanych z środków Unii Europejskiej i środków krajowych, w tym projekty edukacyjne i inwestycyjne. Współinicjator nawiązania kontaktów pomiędzy Radomyślem Wielkim i Radomyślem na Ukrainie, a także z Parafią i szkołami w Trembowli i Szkołą Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju. W latach 2006-2019 współorganizator polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży, w ramach której uczniowie z Radomyśla, Stryja i Trembowli przyjeżdżali do Radomyśla Wielkiego, a uczniowie Gimnazjum Publicznego w Radomyślu Wielkim wyjeżdżali na tygodniowe pobyty na Ukrainie, w czasie których zwiedzali szereg zabytków polskiej kultury. Ponadto współorganizator wyjazdów do miejsc pamięci, finansowanych przez Fundację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Uczestnikami wyjazdów byli uczniowie Gimnazjum Publicznego w Radomyślu Wielkim.
W 2011 roku był zaangażowany w organizowanie obchodów 900-lecia Zgórska, a w 2017 roku pozyskał dotację na odbudowę pomnika ofiar Rabacji 1846 roku w Zgórsku (wnioskodawcą było Stowarzyszenie „Nasza Gmina”). Był także inicjatorem upamiętnienia osoby rtm. Lucjana Woźniaka (komendanta Placówki AK w Radomyślu Wielkim) tablicą na cokole figury Matki Bożej z Dzieciątkiem w Zgórsku (2017).
Jest autorem szeregu publikacji książkowych na tematy historyczne związane z Radomyślem Wielkim, Mielcem i powiatem mieleckim, m.in.: V wieków oświaty w Mielcu (Mielec 1996), Firlejowie (Radomyśl Wielki 2008), Ossolińscy (Radomyśl Wielki 2009), Wodziccy (Radomyśl Wielki 2015), Lista strat mieszkańców powiatu mieleckiego 1939-1945 (Radomyśl Wielki 2018) oraz współautorem książek, m.in.: Józef Gorlach. Patron Szkoły Podstawowej w Rudzie (z A. Krużel i A. Wilkiem – Ruda 2003) i Losy duchowieństwa Dekanatu Radomyskiego w latach II wojny światowej (z L. Midurą – Radomyśl Wielki 2002).
W ramach swoich zainteresowań historią wojskowości opublikował zarys historii 9. pułku ułanów w kampanii wrześniowej (Pruszków 2002) oraz obszerną monografię tego pułku pt. 9 Pułk Ułanów Małopolskich 1809-1947 (Radomyśl Wielki 2011). Przygotował do druku i opublikował też dwie części wspomnień oficera 9. pułku ułanów – mjra. Kazimierza Klaczyńskiego Zanim zostałem oficerem (Radomyśl Wielki 2015) i Służyłem w najlepszym Pułku (Radomyśl Wielki 2013). Jest autorem (wspólnie z B. Słatyńskim) dwóch książek: Podpułkownik Emil Slatyński. Listy z Ziemi Ognistej (Łańcut 2012) i Od Slatinskich do Słatyńskich. Historia rodziny (Radomyśl Wielki 2015). Opublikował też wiele artykułów naukowych i popularnonaukowych, m.in. w kwartalniku Mars i Roczniku Mieleckim, np. Osadnicy – kresowe ślady mielczan oraz 9. Pułk Ułanów Małopolskich w walce o granice Rzeczypospolitej (Rocznik Mielecki 2017-2018, Mielec 2019). Jest redaktorem i wydawcą kwartalnika „Nowy Dziewiątak” E-Biuletyn Rodziny Ułanów Małopolskich (Radomyśl Wielki, od 2012 r.). W środowisku radomyskim czynnie uczestniczy we wszystkich imprezach oraz uroczystościach związanych z historią i kulturą, jest osobą znaną i szanowaną przez całą społeczność w gminie Radomyśl Wielki.
Doceniając jego szczególne zasługi w propagowaniu historii wojskowości, kultywowaniu pamięci o osobach zasłużonych w walce o niepodległość, związanych z ziemią podkarpacką, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Kasprzyk odznaczył go Medalem „Pro Patria” w dniu 7 października 2023 roku.
Rada Miasta i Gminy w Radomyślu Wielkim w uznaniu jego zaangażowania w propagowaniu historii miasta i regionu, działalności na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży a także za całokształt pracy dydaktycznej w gminie, postanowiła uhonorować najwyższym wyróżnieniem medalem „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Radomyśl Wielki” wręczonym na uroczystej sesji Rady w dniu 17 października 2018 roku.