OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w Dulczy Wielkiej
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w Dulczy Wielkiej, gm. Radomyśl Wielki została powołana do życia w 1909 roku z inicjatywy ówczesnego wójta Piotra Skrzyniarza, na ogólnym zebraniu wioski. Decyzję podjęto jednomyślnie i zaraz przystąpiono do realizacji.
W tym roku zakupiono wóz konny, 30 wiader, tłumnie (maty do tłumienia ognia), bosaki, osaki i część hełmów bojowych. Wybrano najlepsze konie we wsi u gospodarza Marcela Ryby i ubezpieczono je od wypadku przy pożarze. Do współzałożycieli straży należy jeszcze zaliczyć: Mikołaja Siembaba, Wawrzyńca Giżę, Marcina Skrzyniarza, Marcela i Tomasza Rybę.
Wszyscy ochoczo garnęli się do pomocy, organizowano festyny, na które przychodziła cała wieś, a wszystkie zarobione pieniądze przeznaczano na straż, również przy zbieraniu podatków pobierano datki dla straży. Z pieniądze te w roku 1917 zakupiono sikawkę ręczną na wóz konny, która służyła do roku 1958. W następnym roku zakupiono motopompę PO-3 i pustaki na budowę garażu w czynie społecznym na terenie wiejskim przy rzece Jamnica.
W roku 1971 straż otrzymała drugą motopompę PO-5, w następnym roku na zebraniu sprawozdawczym OSP, podjęto uchwałę o budowie Domu Strażaka. Młodzież chętnie poparła ten wniosek i zadeklarowała większość prac wykonać w czynie społecznym.
W 1973 rozpoczęto budowę przy pomocy Urzędu Gminy i zakończono w roku 1977 przekazując obiekt jednostce OSP. W nowym budynku mieścił się garaż na samochód bojowy, świetlica, magazynek i pomieszczenie na bufet. W 1978 jednostka otrzymała pierwszy samochód bojowy Star 28, który stał „pod plandeką” do roku 1993. W tym czasie staraniem OSP, rady sołeckiej, sołtysa i radnych, Urząd Gminy zakupił w roku 1994 dla jednostki mniejszy samochód bojowy Żuk, a ten przekazał do jednostki OSP w Janowcu.
W tym czasie Jednostka OSP otrzymuje sztandar ufundowany przez miejscową społeczność, następuje uroczyste poświęcenie sztandaru i wozu bojowego Żuk, dnia 1 maja 1994 roku.
Strażacy dużo pracowali społecznie, uczestniczyli i uczestniczą we wszystkich uroczystościach państwowych, gminnych i kościelnych, wykonując szereg prac na rzecz swojej miejscowości. Oprócz ich podstawowego zajęcia tj. gaszenia pożarów biorą udział we wszystkich akcjach ratunkowych np. ochronie wałów przeciwpowodziowych w Otałęży (2002) i powodziach w Dulczy Wielkiej, Podborzu, Rzochowie (2007) i latach późniejszych. Podnoszą swoje kwalifikacje i sprawność bojową uczestnicząc w ćwiczeniach, zawodach i konkursach na terenie gminy i powiatu.
W 1999 roku jednostka obchodziła 90-lecie swego istnienia, z tej okazji sztandar jednostki został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, również w tym roku przy jednostce został utworzony chór „Cantamus”, którego założycielem i prezesem był Józef Siembab. W 2002 roku jednostka otrzymała od komendanta powiatowego PSP autobus „Jelcz-080” dla potrzeb chóru i sportu. W 2004 roku jednostka otrzymała nowoczesny, bojowy wóz z pojemnikiem na wodę marki „Steyr”, który został uroczyście poświęcony w dniu 12 czerwca 2005 roku. Na uroczystości wystąpiła również kobieca drużyna OSP utworzona w 2002 roku.
Mieszkańcy Dulczy Wielkiej są aktywnymi uczestnikami wszelkich inicjatyw np. klub piłkarski, chór śpiewaczy czy OSP, przez którą przewinęło się najwięcej osób, w tym miejscu należy wymienić tych, pełniących najważniejsze funkcje.
Funkcję Naczelnika (Komendanta) OSP od chwili jej powstania kolejno pełnili: Mikołaj Siembab, Wawrzyniec Giża, Józef Bielat, Wojciech Moździerz, Stanisław Kurek, Stanisław Wolak, Antoni Skrzyniarz, Antoni Bajor, Andrzej Skrzyniarz, Leszek Siembab, Andrzej Brożyna, Kazimierz Tomala i Zbigniew Niewiadomski.
Funkcję Prezesa sprawowali: Piotr Skrzyniarz, Stanisław Kurek, Antoni Batko, a od 1995 Józef Siembab. Do zasłużonych członków straży należą: Józef Ziobroń i Bronisław Ziobroń.
Za wzorowe wykonywanie obowiązków przez strażaków OSP Dulczy Wielkiej sztandar jednostki został odznaczony najwyższym wyróżnieniem, Złotym Znakiem Związku w 2009 roku w 100-rocznicę powstania jednostki.