NOSAL Jan
NOSAL Jan, urodzony 30 czerwca 1904 r. w Żarówce, gmina Radomyśl Wielki, syn Floriana i Apolonii z domu Midura. Dzieciństwo i młode lata spędzał w Janowcu. W 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej jako żołnierz 16 pułku piechoty Wojska Polskiego w Tarnowie. Pełnił służbę wartowniczą przy obiekcie wojskowym razem z plutonowym WP Sikorą, po zajęciu Tarnowa przez Niemców i rozbiciu jednostki, z pełnym ekwipunkiem i uzbrojeniem wrócili do domu nocą do Janowca. Tutaj spotkali się z Janem Prygą i jego synem Rudolfem, razem zakopali broń w ogrodzie za stodołą z myślą, wykorzystania jej do dalszej walki z okupantem.
Jednak jesienią 1939 roku, ktoś z sąsiadów podpatrzył jak zakopują broń lub w rozmowie na wiosce nieświadomie wydała się informacja, o zakopanej broni, ten „ktoś” pojechał rowerem do Tarnowa na Gestapo i złożył meldunek. W dniu 26 maja 1941 r. Gestapo przyjechało do wsi, przeprowadzili rewizję i zmusili podejrzanych do osobistego jej odkopania. Wraz z bronią zostali zawiezieni do Tarnowa i po krótkim śledztwie za przynależność do grupy konspiracyjnej i posiadaniu broni zostali rozstrzelani na Górze Marcina w dniu 25 stycznia 1942 roku.
Pozostawił żonę Zofię i córkę Rozalię, żona starała się o informację o śmierci męża, jednak
Archiwum Państwowe w Krakowie stwierdziło, że posiadane na ich stanie akta Zakładu Karnego w Tarnowie są bardzo niekompletne i nie figuruje w nich nazwisko Jana Nosala.
Zofia Nosal została członkiem Koła ZBoWiD w Radomyślu Wielkim i była pod jego opieką od 1 października 1976 roku.