MIĘKOŚ Eugeniusz dr hab.
MIĘKOŚ Eugeniusz urodzony 10 grudnia 1935 r. w Podborzu, gmina Radomyśl Wielki, syn Józefa i Apolonii z domu Maziarz, wychowany wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Lata dziecięce przypadły na okres II wojny światowej, która ciężko doświadczyła Podborze i ziemię radomyską. Jako dziecko był świadkiem pacyfikacji rodzinnej miejscowości przez Niemców za pomaganie Żydom przez mieszkańców Podborza. Szkołę Podstawową ukończył w 1950 r. świadectwo dojrzałości uzyskał w 1954 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Mielcu i w tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Wojskowo Medycznego Centrum Wyszkolenia Medycznego Akademii Medycznej w Łodzi. Dyplom lekarza medycyny uzyskał w grudniu 1960 r.
W 1968 r. rozpoczął specjalizację z urologii w Katedrze i Klinice Urologii Wojskowej Akademii Medycznej i uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych, następny stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 1976 r.
W 1980 r. został Kierownikiem Kliniki Urologii Instytutu Chirurgii Kliniki Wojskowej Akademii Medycznej, Rada Państwa uchwałą z dnia 20 czerwca 1983 r. nadała mu tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk medycznych. W 2000 r. został mianowany profesorem zwyczajnym w Wojskowej Akademii Medycznej, a w 2003 r. profesorem zwyczajnym w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W latach 2002-2003 był Kierownikiem Urologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego, w latach 2004-2008 profesorem zwyczajnym I Kliniki Urologii a od 2008r. do chwili obecnej jest Konsultantem ds. urologii 2 Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Od 2009 r. jest członkiem rzeczywistym Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz wielu stowarzyszeń urologicznych w Europie i USA.
Profesor Eugeniusz Miękoś poza uczelnią pełnił wiele funkcji w kolegiach naukowych, przez 18 lat był konsultantem urologii szpitala Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki CZMP w Łodzi, a przez 10 lat szpitala MSWIA. Swoje doświadczenie i wyszkolenie urologiczne pogłębiał podczas licznych staży w klinikach w kraju: Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Łodzi i za granicą: Bratysławie, Pradze, Erfurcie, Kopenhadze, Paryżu, Nicei, Leningradzie, Brukseli i Monachium.
Dorobek naukowy płk prof. dr hab. med. Eugeniusza Miękosia obejmuje 350 prac opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach medycznych. Aktywnie uczestniczył w życiu towarzystw naukowych wygłosił ponad 390 referatów w tym 78 referatów na zjazdach i kongresach międzynarodowych i zagranicznych. Profesor Miękoś to sylwetka wybitnego naukowca, nauczyciela i wychowawcy wielu pokoleń lekarzy, wszechstronnego urologa a przede wszystkim wspaniałego, skromnego, pogodnego i serdecznego człowieka.
Warto przypomnieć, że w 2007r. był jednym z inicjatorów budowy pomnika w Podborzu, upamiętniającego bohaterską postawę jego mieszkańców podczas II wojny światowej.
W październiku 2010 roku minęła 50 rocznica pracy profesora Eugeniusza Miękosia – nauczyciela akademickiego, uczonego, lekarza, specjalisty chirurgii i neurologii, żołnierza i członka Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Pragnąc uczcić okres półwiecza pracy naukowej, dydaktycznej i klinicznej profesora Eugeniusza Miękosia, Oddział Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Urologicznego wydał zeszyt „Sylwetka Naukowa Profesora Eugeniusza Miękosia”, zawierający życiorys naukowy profesora oraz bibliografię jego pracy.
Został nagrodzony szeregiem odznaczeń a wśród nich: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty, Srebrny i Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Złoty i Srebrny Medal ,,Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Złoty i Srebrny Medal PCK, Honorową Odznakę m. Łodzi, Odznakę ,,Za Zasługi dla województwa płockiego”, Odznakę „Za wzorową pracę w służbie zdrowia’’, Medal Wojskowej Akademii Medycznej. Posiada stopień wojskowy – pułkownik WP.
W uznaniu zasług dla ziemi Radomyskiej za szczególne osiągnięcia naukowo-medyczne w 50-lecie pracy w dziedzinie urologii, Rada Miejska w Radomyślu Wielkim uchwałą z 28 lutego 2011 r. nadała profesorowi Eugeniuszowi Miękosiowi, Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Radomyśl Wielki. Akt nadania został wręczony podczas szczególnej uroczystości tj. obchodów 900-lecia powstania Zgórska w czerwcu 2011 r.