MICHAŁECKA Agata Apolonia
MICHAŁECKA Agata Apolonia urodzona 8 lutego 1814 roku w Radomyślu Wielkim, ojciec Adam i matka Agnieszka de Mach (potocznie nazywaną Machowianką). Agata posiadała też liczne rodzeństwo urodzone w Radomyślu: Magdalenę (1892), Teklę (1804), Weronikę (1806), Jana (1809), Stanisława (1834) i Ludwika (1838).
Choć cała rodzina wg Ksiąg parafialnych urodziła się w Radomyślu, Agata przypisana jest do Zdziarca (Żdżarca), może, dlatego że darzyła wielkim kultem Matkę Boską z obrazu w kościele Zdziarzeckim, a może tam mieszkała, brak jest na to jasnych dowodów.
Spośród rodzeństwa i rówieśników wyróżniała się zdolnościami poetyckimi, oprócz drobnych wierszyków i powiedzonek zdecydowała się na pisanie pieśni, a szczególnie upodobała sobie pieśni maryjne.
Pierwsze wydanie pieśni do Najświętszej Panny Maryi w Zdziarzeckim obrazie ukazało się w Tarnowie nakładem A, Rusinowskiego w 1866 roku.
Wszystkie pieśni datowane od roku 1853 są skierowane np. do Matki Boskiej w zdziarzeckim kościele (5 pieśni), radomyskim, częstochowskim, krakowskim i innym po jednej pieśni. Oprócz pieśni religijnych pisała także pieśni okazjonalne np. pieśń na uproszenie pomyślności dla „Jaśnie Wielmożnej Pani Olimpii Hrabiny Bobrowskiej”, gdy wprowadziła się do Zdziarca 24 czerwca 1858 roku. Czy „Przewielebnemu Jegomości Księdzu Jukundynowi Antoniemu Bielakowi, rodakowi naszemu misjonarzowi w ziemi świętej w dowód szczególnego poważania i szacunku”. Na uroczystościach rocznicowych zwycięstwa pod Wiedniem odśpiewała patriotyczną pieśń skomponowaną przez siebie w kościele parafialnym w Zasowie podczas uroczystej mszy św. W sposób modelowy i naturalny potrafiła łączyć religijność z patriotyzmem.
Muzykę do tych pieśni układał wikariusz ze Zdziarca ks. Marcelin Narcyz Klimkiewicz.
Pieśni w formie książkowej ukazały się w roku 1875 nakładem autorki, drukiem F. Xawerego Pobudkiewicza. Dzieło zawierało sto kilkanaście pieśni z nutami obok tekstu. Sprzedaż z tych pieśni ofiarowała autorka na korzyść grobu Pana Jezusa w Jerozolimie.
Ostatnie wydawnictwo dot. twórczości Agaty Michałeckiej w czasach współczesnych ukazało się w 2006 roku pt. „Polska muzyka religijna – między epokami i kulturami”, wydane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w 2006 r., autorstwa Magdaleny Stawowy.
Nie znaleziono informacji w księgach parafialnych n/t śmierci i miejsca pochówki autorki l jej rodziny (to jeszcze przed nami), oprócz Stanisława, który został pochowany na cmentarzu w Radomyślu 27 maja 1887 roku.