KALEJDOSKOP – teatrzyk szkolny w Dulczy Małej
KALEJDOSKOP – teatrzyk szkolny w Dulczy Małej, początkowo miał nazywać się „Jojo”, ale ostatecznie nazwany został Kalejdoskopem, w którym zawsze coś się zmienia. Pomysłodawcą, scenarzystą i autorem tekstów była Krystyna Mądziel, nauczycielka geografii. Teatrzyk powstał w 1996 roku i liczył około 20 osób. Dzieciom niósł nie tylko dobrą zabawę, ale i przyjemność, czasem trafił się jakiś wyjazd i rodzice chodzili dumni, że ich pociechy błyszczą na scenie. Jednym słowem wysiłek się opłacił. Pasja małych aktorów była niewątpliwą przyczyną sukcesów, wśród których wymienić można czołowe miejsca na różnych przeglądach.
Prowadząca, Krystyna Mądziel-Tomaszek, zawsze dbała o właściwy dobór repertuaru. Obsadzała role mając na uwadze preferencje i predyspozycje małych aktorów, czasem w przygotowaniu strojów pomagali jej rodzice. Ze strony Radomyskiego GOK zawsze mogła liczyć na pomoc w organizacji transportu na występy wojewódzkie. Teatrzyk dawał młodzieży szansę przeżycia osobistych sukcesów, rozwoju talentów oraz uświadomił konieczność współpracy dla osiągnięcia sukcesu.
Wśród odniesionych sukcesów można wymienić:
- udany występ na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Lipnicy Murowanej;
- I miejsce w kategorii zespołów na Wojewódzkim Przeglądzie Poezji im. Jana Brzechwy;
- II miejsce oraz dwa wyróżnienia na Wojewódzkim Konkursie „Zaczarowany świat bajek i poezji w oczach dziecka” w Tarnowie;
- III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kabaretowych w Wiśniczu, (przedstawienie, Dziady na wesoło” – wyróżnienie dla Michała Lasoty za najlepszą rolę indywidualną);
- III miejsce w wojewódzkim przeglądzie zespołów teatralnych ,,Maska” (spektakl ,,Pan Twardowski”);
- I miejsce Panorama Gminy Radomyśl Wielki (Niedziela z CX);
- a także szereg innych sukcesów w wojewódzkich i gminnych konkursach teatralnych i recytatorskich. Młodzież w zajęciach uczestniczyła bardzo chętnie. Przedstawienia zawsze nagradzane były dużymi brawami publiczności bez względu na to czy była to publiczność lokalna czy też publiczność obca.
Teatrzyk działał 4 lata, później ze względu na zmianę miejsca zamieszkania prowadzącej, teatrzyk zakończył swą działalność. Jednak przyczynił się do przetrwania do dnia dzisiejszego zwyczaju chodzenia tradycyjnych grup kolędniczych po wsi Dulcza Mała. Co roku młodzi pasjonaci zwracali się do p. Krystyny z prośbą o pomoc w przygotowaniu scenariusza, strojów, poprowadzenie prób. Pani Krystyna Mądziel – Tomaszek zawsze chętnie im w tym pomagała.
Od kilku lat w przygotowaniu grup kolędniczych wspomaga ją nauczycielka Marzena Jarosz, której pasja aktorska jest bardzo bliska, a praca społeczna jej nie zraża. Tradycja kolędowania zmieniła dziś swój charakter – grupy kolędnicze współuczestniczą w kolędzie misyjnej, ale w domach prezentują autentyczne ludowe przedstawienia.