GIMNAZJUM PUBLICZNE w Radomyślu Wielkim
GIMNAZJUM PUBLICZNE w Radomyślu Wielkim zostało utworzone w ramach reorganizacji oświaty w Polsce wprowadzając tzw. strukturę trzystopniową, czyli po 6-cio klasowej szkole podstawowej uczniowie wstępowali do 3-letniego gimnazjum, następnie do szkoły średniej też zróżnicowanej wprowadzając np. licea 3 letnie, technika 4 letnie i szkoły zawodowe też okrojone.
Naukę w gimnazjum rozpoczęto 1 września 1999 roku w Radomyślu, do nauki przystąpiło 222 uczniów w 9 oddziałach. W trzecim roku funkcjonowania, a więc przy trzech pełnych rocznikach w gimnazjum było już 27 oddziałów. W pierwszych latach funkcjonowania w szkole uczyło się w sumie około 780 uczniów. Stopniowo ta liczba zmniejszała się, w ostatnich latach było ok. 500 gimnazjalistów w trzech rocznikach. W sumie w ciągu 20-tu lat mury szkoły opuściło 3837 absolwentów z 18 roczników. Można odnaleźć ich w różnych grupach zawodowych: są lekarzami, prawnikami, urzędnikami, informatykami, bankierami, nauczycielami, księżmi, jest nawet pilot. Wszystkich nie sposób wymienić.
Pierwszym dyrektorem radomyskiego gimnazjum był Zygmunt Kotowski, jego zastępcą została Beata Kapinos. Trzy lata później stanowisko dyrektora objęła Anna Krasoń, a wicedyrektora Ireneusz Wołoszyn, którego w roku szkolnym 2006/2007 zastąpił Stanisław Tabor. W ostatnim roku funkcjonowania szkoły to jemu władze samorządowe powierzyły funkcję dyrektora. W tym czasie w placówce pracowało 107 nauczycieli i 18 pracowników obsługi.
W zakresie obiektów sportowych w dniu 7 września 2001 roku została oddana do użytku pełnowymiarowa hala sportowa z kompleksem sportowo-rekreacyjnym, a w roku 2009 otwarto Orlik z dwoma boiskami ze sztuczną nawierzchnią.
W pierwszej połowie roku 2002 zastanawiano się nad wyborem imienia patrona szkoły. Ostatecznie na posiedzeniu dniu 21 marca 2002 r. podjęto decyzję, aby gimnazjum otrzymało imię Jana Pawła II. Główne uroczystości rozpoczęły się z nowym rokiem szkolnym 1 września 2002 roku z udziałem najwyższych władz lokalnych, władze kościelne reprezentował ks. bp Władysław Bobowski. Był także obecny Eugeniusz Mróz, szkolny kolega z czasów gimnazjalnych Jana Pawła II. W tym dniu szkoła otrzymała sztandar, który jej towarzyszył we wszystkich uroczystościach szkolnych.
Na terenie gimnazjum w 2010 roku 13 kwietnia odbyła się uroczystość upamiętnienia 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, uczczono pamięć czterech osób pochodzących z naszego rejonu a pomordowanych w Katyniu i łagrach sowieckich oraz jednej osobie, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Tym osobom posadzono Dęby Pamięci i uhonorowano tabliczkami memoratywnymi. W kwietniu 2018 powtórzono tą uroczystość, dosadzono trzy Dęby z tabliczkami osobom, które zginęli w Katyniu, Charkowie i Twerze oraz dwunastu legionistom z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
W 2013 roku nastąpiła duża modernizacja budynku szkolnego, przeprowadzono ocieplenie ścian, wymianę okien i drzwi, zmieniono elewację zewnętrzną, zmodyfikowano instalacje centralnego ogrzewania, gazową i założono kolektory słoneczne.
W 2017 roku na terenie gimnazjum otwarto pierwsze w powiecie Obserwatorium astronomiczne, przy nim stację meteorologiczną, zakupiono dodatkowy sprzęt mobilny do prowadzenia zajęć.
W szkole powstały klasy sportowe, których młodzież zdobywała medale i biła rekordy, organizowano Przeglądy Teatrów Szkolnych „Antrak”, na bardzo wysokim poziomie była nauka języków obcych niemieckiego i angielskiego, odbywała się wymiana młodzieży w ramach różnych umów, wyjazdy zagraniczne, udział w spotkaniach, konkursach organizowanych na różnym poziomie uzyskując w nich bardzo dobre wyniki.
Podsumowując szkoła odnosiła sukcesy, praca wychowawcza przynosiła efekty, nauczyciele stworzyli zgrany zespół pedagogiczny. Ogromna w tym była zasługa kolejnych dyrektorów, wicedyrektorów, nauczycieli, ale także pracowników obsługi technicznej. Szkoła się cieszyła uznaniem w środowisku mieszkańców miasta i gminy.
Ostatnie spotkanie młodzieży i grona nauczycielskiego odbyło się 19 czerwca 2019 roku na zakończeniu roku i całego okresu nauki w gimnazjum, po raz ostatni zadzwonił dzwonek, wyprowadzono sztandar szkoły i nastąpiły pożegnania.
Budynek szkoły zajęła Szkoła podstawowa przeprowadzona z ul. Ogrodowej przyjmując za patrona szkoły Jana Pawła II w miejsce gen. Władysława Sikorskiego. Budynek na Ogrodowej zajęło Niepubliczne Przedszkole i Samorządowe Centrum Kultury, szkoda jednak, że nie Zespół Szkół, który mieści się w starym, zagrzybionym budynku.