BAJOR Andrzej
BAJOR Andrzej, urodzony w 23 czerwca 1954 r. w Radomyślu Wielkim, syn Aleksandra i Józefy z domu Nowak. Miał brata bliźniaka Henryka, z którym razem ukończyli szkołę w Radomyślu, ojciec budowniczy krótko trzymał synów i nauczył ich od dzieciństwa ciężko pracować. Andrzej trafił do Rzeszowa, jako absolwent Technikum Budowlanego poszedł w ślady ojca, założyli z bratem pierwszą firmę wytwórnię lodów Kazex Sp. z.o.o. Jednak plany jego były ambitniejsze, po sprzedaży wytwórni zajął się tym, co lubił, a mianowicie budowlanką. Otworzył w roku 1990 firmę budowlaną, od 2003 roku Kazex Plus, później Stalbudowa, od roku 2014 pozostawiając drugi człon Kazex. Firma szybko się rozwijała dzięki dobrej organizacji i stanowczości jej szefa, zajmowała się kompleksową budową wielkogabarytowych obiektów handlowych i przemysłowych „pod klucz” na terenie całej Polski, ma ich w sumie kilkadziesiąt na swoim koncie.
Jako prezes dużej firmy pomagał instytucjom, klubom i osobom prywatnym. Łożył duże pieniądze na rzeszowski Klub żużlowy, współpracował z Caritasem i pomagał wielu innym organizacjom charytatywnym. Jest stanowczy i wymagający, ale bardzo czuły na czyjeś nieszczęścia i biedę a poza tym dał się poznać, jako patriota i znawca historii. Tak mówił o sobie, należę do ludzi pozytywnie zakręconych. Jestem niepoprawnym optymistą, lubię robić rzeczy, których inni nie robią, mam w życiu i biznesie szczęście i chciałbym się nim podzielić, żeby choć mała część spłynęła na innych. Aby nie być gołosłownym warto przytoczyć fakt, że wybudował dom dla jednego ze swoich pracowników, ojca wielodzietnej rodziny liczącej 11 dzieci w wieku od lat 3 do 17. Dom o powierzchni 150 metrów kw., wszystko kompletnie urządzone i umeblowane, biedne dzieci znalazły swój kąt i warunki do nauki. Wspierał Podkarpacki Rajd Samochodów Zabytkowych w 2013 r., był sponsorem pomnika Jana Pakosławica, pierwszego właściciela miasta Rzeszowa, odsłoniętym w 2014 roku i wiele, wiele innych inicjatyw.
Na naszym terenie firma wybudowała obiekty dla Spółdzielni Ogrodniczej „Garden” w Mielcu i chłodnie mięsne w Wadowicach Górnych dla firmy Dobrowolskich.
W Radomyślu przy szkole, do której uczęszczał, wybudował pomnik gen. Władysława Sikorskiego w 2012 roku, był sponsorem tytularnym miejscowego klubu sportowego „Radomyślanka-Kazex” w latach 2012-2017, ufundował 5 wyświetlaczy tekstów LED do kościoła parafialnego w Radomyślu Wielkim, a do nowej kaplicy cmentarnej ufundował dzwon, który daje znać o sobie codziennie o godz. 15,00.
W uznaniu zasług dla naszej gminy został odznaczony w dniu odsłonięcia pomnika, Medalem za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej (2012) oraz medalem „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Radomyśl Wielki” (2016).