KRYCZKA Bronisława i Władysław
KRYCZKA Bronisława i Władysław Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.
Władysław Kryczka mieszkaniec wsi Żarówka gm. Radomyśl Wielki. Pewnego dnia w marcu 1943 roku przyprowadził do domu dwóch żydowskich chłopców, Julka i Wiktora Marków oznajmiając, że będą tu mieszkać. Opiekowali się nimi będzie żona Bronisława i córka Józefa oraz jej mąż Jan Cichoń, który czasem ukrywał chłopców w swoim domu w rodzinnej sąsiedniej wiosce. Chłopcy zamieszkali u Kryczków do sierpnia 1944 tj. do czasu wycofywania się Niemców z tych terenów. Po wojnie chłopcy wyjechali na Ziemie Odzyskane a później z Polski, utrzymując kontakt z Józefą Cichoń.
Józefa wspominała po latach: „Zżyliśmy się jak rodzina. Wspólne wyżywienie opierunek i mieszkanie. Warunki były ciężkie, w domu była tylko jedna izba, w której w dzień przebywało pięć osób. Nocą Władek i Wiktor przenosili się na strych”. Józefa nie tylko pomagała w domu, ale miała także obowiązek ostrzegać mieszkańców przed zbliżającymi się żołnierzami bądź żandarmami. Na szczęście do takiej sytuacji nie doszło. Być może również dzięki sąsiadom, którzy choć wielokrotnie ostrzegali Kryczków, żeby nie trzymali w swoim domu obcych, nigdy ich nie wydali.
Za udzieloną pomoc dwom żydom z narażeniem swojego życia, Bronisława i Władysław Kryczka zostali odznaczeni najwyższym medalem i Dyplomem Honorowym „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, przyznanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Wręczenie medalu i dyplomu nastąpiło przez Konsula Izraela w Polsce w dniu 18 maja 1998 roku w Sosnowcu. W imieniu już nieżyjących rodziców medal odebrała córka Józefa z mężem Janem Cichoń z Żarówki.
W przyznanym dyplomie czytamy: Niniejszym zaświadcza się, że Rada ds. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przy Instytucie Pamięci Narodowej „Yad Vashem” po zapoznaniu się z złożoną dokumentacją postanowiła na posiedzeniu w dniu 29 – VI – 1997 r. odznaczyć WŁADYSŁAWA I BRONISŁAWĘ KRYCZKA medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, w dowód uznania, że z narażeniem własnego życia ratowali żydów prześladowanych w latach okupacji hitlerowskiej. Imiona ich uwiecznione będą na honorowej tablicy w Parku Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata na Wzgórzu Pamięci w Jerozolimie. Jerozolima, Izrael, dnia 10 – sierpnia – 1997 r. /podpisy nieczytelne/
Nasi bohaterowie:
Władysław Kryczka (ojciec) ur. 25 października 1897 r. – zm. 7 lipca 1975 r.
Bronisława Kryczka (matka) ur. 6 lutego 1903 r. – zm. 17 września 1981 r.
Józefa Cichoń z d. Kryczka (córka) ur. 1 września 1926 r.
Jan Cichoń (mąż Józefy) ur. sierpień 1918 r. – zm. 5 września 2006 r.