KALITA Antonina
KALITA Antonina (z domu Kijowska), urodzona 10 maja 1896 r. w Radomyślu Wielkim, córka Ferdynanda i Elżbiety z domu Dąbrowska.
Szkołę powszechną ukończyła w Radomyślu Wielkim, w latach dziewczęcych wyjechała do Krakowa, aby się uczyć w szkole dla położnych, którą ukończyła z wynikiem celującym. Przed I wojną światową i w czasie jej trwania pracowała w Szpitalu wojskowym w Krakowie aż do początku lat dwudziestych. Następnie wróciła do Radomyśla Wielkiego i podjęła pracę, jako położna. Ponieważ w tym czasie nie było żadnej izby porodowej, jej praca polegała na dojazdach do pacjentek do ich domów. W nagłych przypadkach zatrzymywała położnice w swoim prywatnym mieszkaniu. W czasie II wojny światowej posiadała specjalne zezwolenie władz niemieckich, aby mogła iść z pomocą rodzącym kobietom. Po wojnie pod koniec lat czterdziestych założyła w Radomyślu pierwszą Izbę Porodową, która mieściła się w dawnym budynku Sądu Powiatowego przy ul. Tarnowskiej. Pod koniec lat pięćdziesiątych za jej staraniem, przeniesiono Izbę Porodową do budynku drewnianego wolnostojącego naprzeciw dotychczasowego budynku, obecnie przy ul. J. Piłsudskiego. Tam pracowała do 1963 r. i w wieku 67 lat przeszła na emeryturę.
Była bardzo znaną i cenioną położną, podczas jej długoletniej pracy nie zmarła jej ani jedna kobieta podczas połogu, co w tamtych czasach często się zdarzało.
Zachował się jedyny dokument nadający jej odznakę „Za wzorową pracę w służbie zdrowia” wydany przez Wiceministra Zdrowia 22 lipca 1954 r.
Zmarła 23 października 1977 r. i została pochowana na cmentarzu parafialnym w Radomyślu Wielkim.