KABAT Edward ks.
KABAT Edward ks. urodzony 10 stycznia 1950 roku w Sikorzycach, w pow. tarnowskim, syn Władysława i Marii z domu Nowak. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Sikorzycach (5 klas) i Wietrzychowicach (klasy 6 i 7), od 1964 r. uczęszczał do Technikum Mechanicznego w Tarnowie (specjalność: budowa maszyn). Egzamin dojrzałości złożył w 1969 r. W tym też roku rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Tarnowie, które ukończył w 1975 r.
Święcenia kapłańskie przyjął dnia 1 czerwca 1975 roku w Tarnowie z rąk ks. bpa Jerzego Ablewicza. Pracował w wielu parafiach diecezji tarnowskiej, jako wikariusz kolejno między innymi w Padwi, Podegrodziu i Nawojowej (pow. Nowy Sącz). Administrował w parafii Wola Rogowska.
Powodowany chęcią pomocy kościołowi na północy Polski ze względu na brak duszpasterzy, za zgodą biskupa, podjął pracę w diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, gdzie pracował w Sławnie. Po powrocie do diecezji w 1989 r. pracował krótko jako misjonarz na Ukrainie, w czasie pierestrojki za prezydenta M. Gorbaczowa (archidiecezja lwowska). Po powrocie w roku 1990 zostaje proboszczem w Chojniku k/Tuchowa, gdzie pracował do roku 1994. W tym roku obejmuje probostwo w Rudzie gm. Radomyśl W. Podczas jego pobytu wykonano w kościele nowe ławki i nowy ołtarz zwrócony twarzą do ludzi. Dnia 5 października 1995 roku został skierowany do pracy duszpasterskiej w Republice Czeskiej, gdzie pracował w diecezji Czeskie Budziejowice. Po powrocie w 1997 r. pracował w duszpasterstwie, w 1999 r. zostaje proboszczem w Dzierżaninach k/Zakliczyna. W 2004 r. osiadł w miejscowości Breń k/Tarnowa, by poświęcić się pracy z młodzieżą.
Wykonując prace duszpasterskie jednocześnie ukończył Wydział Teologiczny na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zdobył magisterium w 1978 r., następnie studia licencjackie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w 1995 r., uzyskując tytuł doktora nauk humanistycznych.
Jest człowiekiem wszechstronnym o zróżnicowanych zainteresowaniach np. humanistycznych, (wydał szereg książek o tematyce religijnej, poezji i prac naukowych) technicznych, budowlanych, elektronicznych, ekumenicznych, ascetycznych, monastycznych i innych.
Jako kaznodzieja, pisarz i poeta jest piewcą Miłości Bożej i bliźniego.
Również od 1975 roku w krąg zainteresowań ks. Edwarda weszło snycerstwo.
Jest również autorem wielu płaskorzeźb, które znajdują się w domach prywatnych w Polsce i w Stanach Zjednoczonych