KOPECKI Antoni Andrzej
KOPECKI Antoni Andrzej urodzony 20 kwietnia 1940 roku w Radomyślu Wielkim, syn Stanisława i Marii z Wolińskich. Pochodził z szanowanej rodziny, ojciec jego przed wojną działał w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, a po wojnie zajmował się handlem.
Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Radomyślu, uczęszczał do Technikum Mechanicznego w Mielcu, kończąc egzaminem maturalnym w roku 1957, uzyskując tytuł technika mechanika przemysłu lotniczego. W tym czasie był członkiem Aeroklubu Mieleckiego gdzie uczestniczył w szkoleniu szybowcowym.
W roku 1958 rozpoczął studia na Politechnice Krakowskiej na Wydz. Budownictwa. W czasie studiów pełnił funkcje starosty roku oraz przewodniczącego Wydz. Koła Naukowego przez trzy lata. Współorganizował badania i sesje naukowe koła, prezentował własne materiały o tematyce fundamentowania na sesjach Kół Naukowych na Politechnice Warszawskiej i Gdańskiej. W uznaniu jego działalności na rzecz Koła Naukowego, otrzymał od JM Rektora dyplom i list pochwalny.
Studia ukończył w roku 1963 z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra inżyniera budownictwa.
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę zawodową w Mieleckim Przedsiębiorstwie Budowlanym w Mielcu. Początkowo, jako stażysta, inżynier budowy i zastępca kierownika budowy. Nadzorował realizowane na terenie Kolbuszowy budowy takie jak Zakłady Produkcji Elementów Prefabrykowanych „Kolbet”, szkoły i szpitala.
Jednocześnie pracował w Terenowym Biurze Projektowym w Mielcu wykonując m.in. projekty budowlane dla mieszkańców gminy Radomyśl. Wykonał projekt pawilonu sportowego w Radomyślu oraz projekty kilkudziesięciu budynków mieszkalnych i gospodarczych.
W roku 1965 po zdaniu egzaminów państwowych nabył uprawnienia budowlane do:
„nadzoru i wykonywania wszelkich obiektów budowlanych bez ograniczeń” oraz „projektowania wszelkich obiektów budowlanych”.
W tym roku również awansuje na stanowisko Kierownika Grupy Budów w Stalowej Woli i realizuje osiedla mieszkaniowe, dwie szkoły 1000-lecia, Technikum Elektryczne w Nisku, Zakłady Produkcyjne „Centrostal”, ambulatorium dla Huty Stalowa Wola, budynek socjalny na terenie Elektrowni i inne obiekty. Po reorganizacji obejmuje to samo stanowisko w Tarnobrzegu i realizuje osiedle mieszkaniowe z pełną infrastrukturą: szkołę, przedszkole, żłobek, pawilony handlowe, pojedyncze budynki na terenie miasta, zajezdnię autobusową PKS, rozbudowę Zakładów Winiarskich.
W roku 1971 przenosi się do pracy w Krakowskim Przedsiębiorstwie Budowlanym w Krakowie i obejmuje stanowisko Kierownika Grupy Budów rozpoczynając budowę prestiżowego osiedla mieszkaniowego „ Podwawelskie” następnie budowę „Osiedla Cegielniana” w Łagiewnikach, „Osiedla Prokocim i Bieżanów”, „Osiedle Wola Duchacka Wschód” i „Osiedla Piaski Wielkie”.
W 1975 roku awansuje na stanowisko zastępcy Dyrektora Przedsiębiorstwa ds. Produkcji – Dyrektora Fabryki Domów „Fadom”. Odpowiada za produkcje elementów prefabrykowanych wielkopłytowych w fabryce ich transport i montaż na placach budów w/w osiedli. W tym czasie pełnił również funkcje v-ce Prezesa RKS Garbarnia Kraków w latach1977-78, wspomagał także budowę kościoła parafialnego pw. ” Zmartwychwstania Pańskiego” w Krakowie.
W roku 1979 od władz Miasta Krakowa otrzymuje rekomendację do pracy zagranicą, wyjeżdża na kontrakty firmy Budimex SA do Iraku na stanowisku Głównego Inżyniera a następnie Dyrektora Technicznego Kontraktu i Dyrektora Kontraktu.
Kontrakt obejmował projektowanie i wykonawstwo obiektów irygacyjnych do odsalania gruntów: ujęcia wody z rzeki Eufrat rozprowadzenie kanałami ziemnymi po terenie wcześniej zniwelowanym i zdrenowanym, odprowadzenie wody zasolonej z drenażu do rowów melioracyjnych wprowadzonych do rzeki Tygrys, budowa pompowni wody i przepompowni wód drenażowych, dróg, mostów przepustów itp. Do realizacji kontraktu zaangażowanych było ponad 1000 pracowników z Polski.
Powraca do kraju w 1981 roku do pracy w firmie Budimex SA na stanowisku Dyrektora Oddziału w Krakowie. Nadzoruje dalej kontrakty w Iraku zapewniając pełną logistykę. Oferuje, zawiera i realizuje nowe kontrakty budowy: oczyszczalni ścieków w Czechach w Krumlowie, przepompownie i sieci kanalizacji w Abu Dhabii oraz teatru i obiektów uniwersyteckich z katedrą w mieście Tartu w Estonii.
W roku 1985 ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie na kierunku Ekonomiki Eksportu Budownictwa.
W 1988 roku zostaje oddelegowany do pracy w Libii na stanowisko Dyrektora Oddziału Budimexu SA. Realizuje rozpoczęty kontrakt na budowę 602 mieszkań w Benghazi i rozpoczyna nowy kontrakt budowy 2-ch instytutów szkoleniowych w tym mieście. Zajmuje się w ramach prac Komisji Międzyrządowej Polsko – Libijskiej rozliczaniem zadłużenia Libii wobec polskich firm Budimex SA i Dromex SA oraz fizyczną likwidacją agend kontraktów.
W roku 2001 powraca do Kraju i dalej zajmuje się sprawami libijskimi aż do 2007 roku, kiedy rozliczenia zostały zakończone sukcesem i firmy otrzymały należne im pieniądze.
W kwietniu 2007 roku przechodzi na emeryturę, ale dalej prowadzi aktywność w swoim zawodzie. Zainteresowania: podróże, turystyka i książka. Czasem odwiedza Radomyśl, swój dom rodzinny i przyjaciół.
W roku 1979 praca jego zostaje doceniona przez Władze Miasta Krakowa i otrzymuje Srebrny Krzyż Zasługi, złotą odznakę „Za Prace Społeczną dla Miasta Krakowa” oraz szereg dyplomów i podziękowań.