KATOLICKIE STOWARZYSZENIE MŁODZIEŻY MĘSKIEJ
KATOLICKIE STOWARZYSZENIE MŁODZIEŻY MĘSKIEJ (KSMM) w Radomyślu Wielkim, Początkowo istniało Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej, liczące 15 członków, którego prezesem był Edward Lewicki. W roku 1933 z chwilą przybycia do Radomyśla ks. katechety Stanisława Kaczmarka organizacja powiększyła się do 25 osób i jej nowym prezesem zostaje Mieczysław Chrabąszcz. Początkowo praca polegała na organizowaniu czasu wolnego dla chłopców w wieku 14 – 25 lat, spotykali się raz w tygodniu, na wstępie był wykład religijny 20 minut, później śpiew, wyświetlanie przeźroczy i różne loterie fantowe, spotkanie kończyło czytaniem czasopism i książek.
W roku 1934 weszła w życie nowa ustawa o Akcji Katolickiej, zmieniono nazwę stowarzyszenia na Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej, w Radomyślu działało też drugie koło, młodzieży żeńskiej. Prezesem zostaje Edward Pastuszenko, a komendantem Marian Ziętkiewicz, lokal stowarzyszenia mieścił się w budynku wikarówki obok kościoła. Tutaj było wiele gier świetlicowych, biblioteka i czytelnia z prasą katolicką, odbywały się próby wielu przedstawień teatralnych i komedii wystawianych później w sali „Sokoła”, ich reżyserem był Marian Ziętkiewicz, późniejszy Komendant Placówki ZWZ Radomyśl Wielki.
Młodzież chętnie przychodziła na zajęcia, a w okresie świąt Bożego Narodzenia spotykano się na opłatku, śpiewano kolędy i pastorałki, a w okresie Wielkiej Nocy przygotowywano święconką i urządzano „śledzika”. KSMM współpracowało z innymi organizacjami na terenie miasta, głównie z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”, z którym przygotowywano odczyty, prelekcje, referaty historyczne, występy chóru i pantomimy.
W roku 1934 drużyna liczyła 45 druhów i była całkowicie umundurowana, mundur stanowiła bluza w kolorze khaki typu wojskowego, krawat fioletowy, rogatywka i długie ciemne spodnie. Na granatowych podkładkach kołnierzyków bluzy umieszczono inicjały SMP, znaczek KSM noszony był na lewej klapie kieszeni bluzy. Komendant i jego z-ca nosili wysokie buty oficerskie. W drużynach obowiązywała musztra wojskowa i system alarmowy.
Drużyna posiadała swój sztandar poświęcony w dniu 3 września 1935 roku i zawsze na wszystkich uroczystościach państwowych i kościelnych występowała ze swoim sztandarem. Członkowie radomyskiego KSMM w ramach wychowania religijno-moralnego brali udział lub wyjeżdżali na rekolekcje, skoszarowani pod namiotami ćwiczyli i modlili się w pięknym krajobrazie Rytra i Krościenka, grali też w piłkę nożną i siatkową.
W roku 1936 komendantem stowarzyszenia został Karol Jaszcz, znany na tym terenie sportowiec i dobry piłkarz. Często organizowano zawody sportowe zapraszając drużyny z okolicznych miast. Również dużym zainteresowaniem cieszyły się występy przedstawień teatralnych i chóru „Echo”, założonego przez ks. Kazimierza Muchę w roku 1936, który działa do dzisiaj pod tą samą nazwą.
W latach 1938-1939 członkowie KSMM brali udział w licznych zlotach np. Częstochowie, Piekarach Śląskich, pielgrzymkach do Tuchowa, Odporyszowa, Zbylitowskiej Góry itp.
Po zakończeniu II wojny światowej komunistyczne władze PRL odmówiły ponownej rejestracji KSMM poza terenem archidiecezji poznańskiej i krakowskiej. Ostatecznie 7 lutego 1953 zdelegalizowano również KSMM a członków organizacji działających w podziemiu represjonowano.