OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w Dulczy Małej
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w Dulczy Małej, gm. Radomyśl Wielki została powołana do życia w roku 1956 z inicjatywy grupy młodych aktywistów, chętnych do pracy społecznej. Jest ich duża grupa, ale wymienimy kilku np. Tadeusz Gera, Bronisław Gera, Stanisław Stopa, Stanisław Dudek, Edward Dudek, Edward Popera, Emil Kulpa, Franciszek Kulpa, Marcin Szeliga, Stanisław Schab, Stanisław Ptak, Jan Juras i Jan Kos. Pierwszą dużą pracą społeczną była pomoc przy budowie szkoły, później była niewielka remiza oddana do użytku w roku 1960, Wówczas jednostka otrzymała z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej motopompę PO-3 i podstawowy sprzęt gaśniczy. Do akcji jeżdżono wówczas wozem na gumowanych kołach ciągnionym przez konie, później ciągnikiem z Kółka Rolniczego lub pojazdami prywatnymi strażaków. Przystąpiono do budowy nowej remizy, nazwanej Domem Strażaka, w której mieściła się świetlica ze sceną, zaplecze kuchenne i całe zaplecze garażowe.
W roku 1984 jednostka otrzymała sztandar, co stanowiło dużą i podniosłą uroczystość w Dulczy Małej. Następne lata druhowie pomagali przy budowie kościoła parafialnego, po jej zakończeniu powstała parafia erygowana w 1989 r. W 1993 r. nowy zarząd w osobach prezesa Eugeniusza Ryby i naczelnika Bronisława Tabaki pozyskał nowy, lekki samochód Żuk, rozbudowano i zmodernizowano Dom Strażaka, założono męski chór strażacki Fayer – Ton.
Od roku 1994 drużyna regularnie startowała w zawodach sportowo-pożarniczych, zajmując 8 razy I miejsce i 5 razy II na szczeblu gminnym, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza chłopców również odnosiła sukcesy np. II miejsce na zawodach w powiecie.
Oprócz działalności sportowej i kulturalnej druhowie brali udział w niebezpiecznych akcjach niesienia pomocy podczas powodzi, szczególnie w roku 1997. W tym roku jednostka otrzymała nowszą motopompę M8/8. Po roku 2000 jednostka OSP była już dobrze zorganizowaną i wyposażoną jednostką, czego dowodem było jej włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego w roku 2003. Otrzymali nowy samochód gaśniczy, brali udział w wielu akcjach ratowniczych i gaśniczych. W 2004 r. następuje kolejna rozbudowa remizy, dobudowano drugi boks garażowy, zaplecze kuchenne, ocieplono obiekt i zmieniono pokrycie dachowe. W 2014 r. jednostka była organizatorem powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych.
W uznaniu zasług jednostka została w 2011 roku wyróżniona przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w 2012 zdobyła 2 miejsce w konkursie na „Najpopularniejszą jednostkę OSP w powiecie mieleckim”. Oprócz licznych obowiązków wynikających z KSRG, strażacy biorą czynny udział w obchodach świąt kościelnych, gminnych i państwowych, corocznie uczestniczą w pielgrzymce strażaków na Jasną Górę.
Funkcję prezesa zarządu od jej powstania pełnili: Stanisław Dudek 1956 – 1980, Tadeusz Giera 1980 -1993, Eugeniusz Ryba 1993 – nadal.
Komendanta – naczelnika: Stanisław Stopa 1956 – 2017, Jan Juras, Edwarda Dudek, Bronisław Tabaka, Marian Dyba i Roman Dyba.
Stan ilościowy członków – 57
Członkowie honorowi: Edward Dudek, Emil Kulpa i Stanisław Machnik.