TABAKA Władysław
TABAKA Władysław, urodzony 6 stycznia 1921 r. w miejscowości Podborze, gmina Radomyśl Wielki, syn Adama i Anieli z domu Oleksiak. Tam uczęszczał do szkoły powszechnej pomagając rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Jako młody chłopak w dniu 29 października 1944 roku, zostaje wcielony do II Armii Wojska Polskiego, do 2 Pułku Zapasowego Piechoty, a następnie przeniesiony do 29 Pułku Moździerzy. Walczy bezpośrednio z armią niemiecką o wyzwolenie Ziem Zachodnich nad Odrą i Nysą Łużycką po Łabę i Pragę Czeską, gdzie poległo wielu polskich żołnierzy i wielu pozostało na trwale inwalidami.
W dniu 22 listopada 1945 roku zostaje zdemobilizowany i przeniesiony do rezerwy, powraca w rodzinne strony do Podborza. Tutaj z rodzicami odbudowuje dom rodzinny i zabudowania gospodarskie zniszczone podczas działań wojennych. W 1950 roku żeni się z swoją dziewczyną Stanisławą, biorą ślub w kościele parafialnym p.w. św. Anny w Wadowicach Górnych.
Nakazem pracy młode małżeństwo wyjeżdża do Pasłęka (miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim), tam oboje dostają pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, Władysław, jako stolarz, żona, jako księgowa. Tam rodzą się dwaj synowie Tadeusz i Józef oraz córka Halina. Tadeusz wyjeżdża do USA, Józef po ukończeniu studiów teologicznych zostaje wyświęcony na księdza w dniu 11 czerwca 1988 roku przez J. E. Ks. Bpa dr. Edmunda Piszcza, Administratora Apostolskiego Diecezji Warmińskiej w Katedrze św. Jakuba w Olsztynie. Córka po ukończeniu studiów pracowała w Zakładzie Weterynaryjnym.
W rozmowach często powracał do rodzinnej wsi Podborze oraz mile wspominał miasteczko Radomyśl Wielki, gdzie zawsze można było coś kupić, sprzedać podczas odbywających się tam jarmarków.
Za działalność społeczną i pracę zawodową został wyróżniony Brązowym Krzyżem Zasługi i srebrną Odznaką za Zasługi dla Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. Był członkiem Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych oraz Związku Inwalidów RP w Pasłęku.
Za czyny bojowe został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony na Polu Chwały”, „Medalem za Odrę, Nysę, Bałtyk”, medalem „Za Udział w Walkach o Berlin”, „Medalem Zwycięstwa i Wolności” oraz Odznaką Grunwaldzką.
Zmarł 19 stycznia 2008 roku w Pasłęku i tam pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.