STACHOWICZ Mieczysław
STACHOWICZ Mieczysław, urodzony 25 maja 1941 r. w Borowej pow. Mielec, syn Jana i Eleonory z domu Działo. Do Szkoły podstawowej uczęszczał w Gizowej i Borowej, po jej ukończeniu uczył się w Technikum Chemicznym w Wrocławiu. Następnie pracował w Wrocławskich Zakładach Włókien Sztucznych aż do czasu poboru do zasadniczej służby wojskowej.
Po wojsku wraca w rodzinne strony i podejmuje pracę w WSK Mielec, jako laborant do lutego 1965 roku. Ze względu na śmierć ojca zwalnia się z pracy i opiekuje się matką. W 1967 roku podejmuje pracę w Gminnej Spółdzielni w Borowej, następnie w latach 1972-1973 pracuje w PZGS Mielec, jako instruktor, skąd trafia do Spółdzielni Kółek Rolniczych w Radomyślu Wielkim.
Pracując podejmuje zaoczne studia na Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, kończąc je dyplomem w zakresie zootechniki z tytułem inżyniera zootechnika w roku 1983. Dodatkowo kończy szereg kursów specjalistycznych z zakresu ekonomiki i organizacji zarządzania (1975), reformy i organizacji Kółek Rolniczych (1983), stopni BHP (1975. 1985, 1995, 2003).
Z dniem 1 stycznia 1974 roku zostaje powołany przez Radę SKR na stanowisko dyrektora spółdzielni. Spółdzielnia Kółek Rolniczych w roku 1983 zmienia nazwę na Spółdzielnię Usług Rolniczych w Radomyślu Wielkim z siedzibą w Partyni, a od roku 1996 na Spółdzielnię Usługowo-Wytwórczą z siedzibą w Partyni. W dniu 12 czerwca 2001 roku, Rada Nadzorcza powołuje inż. Mieczysława Stachowicza na prezesa Zarządu Spółdzielni, później na członka Zarządu.
W tym czasie w środowisku miasta i gminy dał się poznać, jako wielki społecznik, człowiek bez reszty oddany ludziom i swojemu środowisku. Był powszechnie znany, jako przyjaciel szkół, sponsor i organizator pomocy dla szkół. W połowie lat 80-tych stanął na czele Społecznego Komitetu Budowy Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim, szkoły na miarę wielkiej inwestycji oświatowej na terenie miasta. Na ten cel zebrano ok. 3 mln złotych i wyprodukowano społecznie ponad 400 tyś. sztuk cegieł. Zwieńczeniem tego wysiłku było wmurowanie aktu erekcyjnego pod nową szkołę 15 października 1988 roku.
Był przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego przy Gimnazjum, z jego inicjatywy nadano imię Jana Pawła II Gimnazjum i wręczono sztandar szkole w dniu 2 września 2002 roku.
Niestety śmierć przerwała jego wielką pasję działania, zmarł 23 stycznia 2004 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zgórsku.