SCHOLA PARAFIALNA w Radomyślu Wielkim
SCHOLA PARAFIALNA w Radomyślu Wielkim powstała w marcu 2014 roku przy parafii Przemienienia Pańskiego. Pomysł zorganizowania scholi parafialnej zrodził się w czasie rozmowy podczas wizyty duszpasterskiej ks. Tomasza Krawca u Piotra Masłyka – nauczyciela muzyki i dyrygenta chóru ”Echo”.
Podstawowym celem powstania scholi była muzyczna oprawa liturgii niedzielnych i świątecznych Mszy św. Chodziło również o przygotowanie grupy śpiewających dzieci, aby uświetnić liturgię Mszy św. w niedzielę kanonizacyjną Jana Pawła II. Opiekę duchową nad scholą przejął ówczesny ks. katecheta Tomasz Krawiec, natomiast opiekę muzyczną pan Piotr Masłyk. Początkowo grupę tworzyło 15 dziewczynek: Wiktoria Cichoń, Oliwia Chrząstowska, Magdalena Erasmus, Gabriela Jankowska, Barbara Kabara, Karolina Kieraś, Julia Koczwara, Paulina Machnik, Daria Mucha, Wiktoria Mikołajczyk, Gabriela Pisarczyk, Sylwia Pisarczyk, Klaudia Sołowska, Magdalena Wolak i Angelika Ziobroń. Solistką grającą na skrzypcach była Sylwia Pisarczyk.
Zastanawiano się gdzie ma być umiejscowiony zespół, była propozycja przy SCKiB, jednak staraniem ks. proboszcza Mariana Marszałka, który zakupił stroje (pelerynki), grupa została przy parafii. Pierwszym występem grupy była Msza św. o godz. 9.00 w dniu 27 kwietnia 2014 r. Udany występ nagrodzony gromkimi brawami ze strony wiernych, zachęcił nowe dziewczynki do udziału w zespole, który szybko się rozrastał. Obecnie należy do niego ponad 30 dziewcząt, grupa wiekowo jest zróżnicowana – od kl.3 szkoły podstawowej do klas gimnazjalnych. Śpiewom scholi towarzyszy podkład organowy – Piotr Masłyk, dyrygent i kierownik zespołu, skrzypce – Sylwia Pisarczyk, a od kwietnia 2016 r. dołączyła gitara, na której gra Daria Mucha.
Pierwszy występ w zakupionych strojach odbył się 15 maja 2015 na Mszy ślubnej. Od tego czasu zespół występuje już oficjalnie w strojach. Schola oprócz śpiewu zespołowego i solowego podczas liturgii brała również udział w uświetnieniu spotkań integracyjnych Klubu seniora „Jak w Rodzince” działającym przy stowarzyszeniu „Nasze Miasto Radomyśl Wielki”. Po 2 latach ćwiczeń nadszedł pierwszy poza lokalny sukces, w styczniu 2016 r. grupa zdobyła dyplom brązowy na III Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie. Grupa jest otwarta a zainteresowana młodzież może do niej dołączyć.