ZWIERZ Jan ks. dr
ZWIERZ Jan ks. urodził się 8 września 1903 r. w Grądach k/ Brzeska, syn Józefa i Walerii z domu Mucha. Ojciec, pracownik Nadzoru Telefonów i Telegrafu w Tarnowie, matka zajmowała się domem. Jan po ukończeniu szkoły powszechnej w 1914 roku zdał egzaminy do I Gimnazjum im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie, lecz rozpoczęciu nauki w tej szkole przeszkodził wybuch I wojny światowej i powołanie ojca do armii austriackiej.
Wraz z matką powrócił do rodzinnej wsi, uczęszczając do gimnazjum w Brzesku. Po zakończeniu wojny, wraz z ojcem i macochą (matka zmarła w 1916 r.) przeprowadził się ponownie do Tarnowa, gdzie w 1922 roku kończy I Gimnazjum i uzyskuje świadectwo dojrzałości. Następnie wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie i otrzymał święcenia kapłańskie w dniu 29 czerwca 1926 roku z rąk biskupa Leona Wałęgi.
Po czteromiesięcznym pobycie w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku, zostaje skierowany do parafii Przemienienia Pańskiego w Radomyślu Wielkim od dnia 2 listopada 1926 roku. Tutaj pracował do 24 września 1929 roku, pełniąc obowiązki wikariusza ucząc jednocześnie w Szkole powszechnej.
Z Radomyśla zostaje przeniesiony do parafii w Ropczycach, gdzie już pracował do końca swojego życia. Poza obowiązkami duszpasterskimi uczył religii w szkołach powszechnych, miejscowym Gimnazjum Koedukacyjnym i Miejskim Seminarium Nauczycielskim. Gdy w 1937 roku Ropczyce straciły status miasta powiatowego działał w Komitecie Obywatelskim dla ratowania Ropczyc. Bardzo zabiegał o to, aby w mieście powstał zakład przemysłowy w ramach COP, który dałby mieszkańcom zatrudnienie. Patronował także organizacji PCK, był współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ropczyc (późniejsze Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej) i jego pierwszym przewodniczącym. Podczas okupacji hitlerowskiej zaangażował się w organizację w Ropczycach nowych szkół: ogrodniczej i mechanicznej. Nauka w nich chroniła młodzież przed wywózką na przymusowe roboty do Rzeszy. Zaraz po wyzwoleniu, pod koniec 1944 roku, uruchomiono w mieście dzięki jego staraniom Gimnazjum i Liceum Mechaniczne, a wkrótce potem Szkołę Ogrodniczą, w których ks. Jan Zwierz był dyrektorem obydwu szkół do 1949 roku.
Po zakończeniu wojny ks. Jan Zwierz rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując w 1950 roku tytuł magistra, zaś cztery lata później doktorat. Nie zaprzestał pracy społecznej, był między innymi w latach 1958–1964 przewodniczącym Rady Gminnej Kasy Spółdzielczej (od 1961 roku Banku Spółdzielczego w Ropczycach). Pełnił również funkcję przewodniczącego miejscowego koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Działał aktywnie w zarządach Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej i Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Nie zaniedbywał również swoich obowiązków duszpasterskich, głosił wiele rekolekcji w ropczyckiej parafii i diecezji tarnowskiej. Szczególnym kultem otaczał Sanktuarium Matki Bożej Ropczyckiej i zabiegał o jej koronację.
W kole Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów został wyróżniony członkostwem honorowym. Za pracę na rzecz rozwoju szkolnictwa w Ropczycach został w 1947 roku odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, zaś za całokształt działalności społecznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł 19 maja 1995 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Ropczycach.. Ceremonii pogrzebowej przewodniczył biskup Edward Białogłowski.
Zapamiętany został, jako ksiądz-doktor teologii, duszpasterz, wychowawca młodzieży, ale także wielki społecznik, organizator i budowniczy szkół, zakładów przemysłowych i wielu instytucji. Jeszcze w roku jego śmierci jednej z ropczyckich ulic nadano imię księdza doktora Jana Zwierza, zaś w czerwcu 1998 roku Zespół Szkół w Ropczycach, również otrzymał jego imię. W roku jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich Ropczycom, Samorząd Miasta i Gminy postanowił wznieść pomnik ks. dra Jana Zwierza upamiętniając Jego zasługi dla rozwoju duchowego, edukacyjnego, gospodarczego miasta i regionu. Odsłonięcie pomnika nastąpiło 16 listopada 2012 roku na ropczyckim Rynku.
W testamencie duchowym ks. dr Jan Zwierz zostawił dla potomnych swoje przesłanie: „Kochajcie swoje miasto. Uczcie się jego historii. Nie mówcie źle o ropczyckim grodzie, mieście Waszego urodzenia, edukacji, pracy i zamieszkania. Wygląd naszego miasta świadczy o poziomie naszej kultury”.