ZIOBROŃ Ryszard
ZIOBROŃ Ryszard, urodzony 12 stycznia 1971 r. w Zakliczynie, syn Jana i Danuty z domu Nowak. Szkołę podstawową ukończył w Radomyślu Wielkim, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu z maturą w 1990 roku. Następnie studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, kończąc tytułem magistra w 1995 roku. Pierwszą pracę podjął w roku 1996 w Kolegium Języków Obcych w Tarnowie, prowadził kursy jęz. angielskiego, również zajęcia z bezrobotnymi w ramach Klubu Aktywnego Poszukiwania Pracy przy Urzędzie Miasta i Gminy w Radomyślu Wielkim w kooperacji z Rejonowym Urzędem Pracy w Dębicy. Od września 1997 r. był zatrudniony, jako nauczyciel historii w Zespole Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy. W roku 1999 wyjechał na roczne stypendium naukowe do Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, zajmując się badaniami nad historią emigracji polskiej. Wynikiem, czego powstaje praca doktorska pt. ”Działalność emigracyjna gen. dyw. Władysława Bortnowskiego”, napisana pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Chwalby, obroniona w 2007 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Od 2001 roku rozpoczyna pracę w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, gdzie pracował do roku 2019, kiedy został przeniesiony służbowo do Oddziału IPN w Wieliczce, pracując na różnych stanowiskach: st. Inspektora, specjalisty oraz kustosza archiwalnego specjalizując się w opracowywaniu kolekcji prywatnych oraz digitalizacji i opracowaniu fotografii. Biegle włada jęz. angielskim oraz słabiej francuskim i rosyjskim. Zajmuje się tłumaczeniami z i na jęz. angielski m.in. poezji polskiej. Jego hobby to pszczelarstwo, biblistyka i hagiografia.
Na swoim koncie posiada szereg publikacji w czasopismach popularno-naukowych, recenzji prac i książek. Opublikował książki: „Gmina żydowska w Radomyślu Wielkim” (1997) oraz „Historię żołnierza tułacza. Działalność emigracyjna gen. Władysława Bortnowskiego” (2007), wyróżnioną w 2010 roku w konkursie Fundacji im. prof. Tomasza Strzembosza na najlepszą debiutową książkę roku w zakresie historii najnowszej.
Jest żonaty z Barbarą z domu Widak, posiadają dwójkę dzieci, Michałka i Joasię.