ZESPÓŁ SZKÓŁ w Radomyślu Wielkim
ZESPÓŁ SZKÓŁ w Radomyślu Wielkim – aktualnie mieści się w budynku przy ulicy Kościuszki 2. Początki szkoły sięgają roku 1977, kiedy to zrealizowano pomysł powstania w mieście szkoły ponadpodstawowej. Od 1 września 1977 roku zaczęła istnieć szkoła o nazwie Zespół Szkół Rolniczych w Brniu, filia w Radomyślu Wielkim. Inicjatorem jej powstania był nauczyciel, aktywny działacz społeczny, Jan Ziobroń, znajdujący zrozumienie dyrekcji szkoły w Brniu, ówczesnego dyrektora Alojzego Cieszkowskiego i jego zastępcy Wojciecha Różańskiego. W pierwszym roku nauki w 1977/1978 kształcenie odbywało się w dwóch kierunkach, 2-letniej Zasadniczej Szkole Mechanizacji Rolnictwa i 3-letnim Technikum Rolniczym dla Dorosłych. Szkoła wówczas mieściła się przy ulicy Ogrodowej. W drugim roku działało 9 oddziałów kształcących młodzież, zadbano również o wysoki poziom kształcenia praktycznego, organizując praktyki w Zakładzie Ogrodniczym w Przyborowie k/Dębicy, w lokalu „Praktyczna Pani”, w Kombinacie Rolnym „Iglopol” i w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Radomyślu Wielkim. Większa ilość oddziałów powodowała trudności lokalowe, Dyrekcja Szkoły wykupiła budynek Rynek 1, gdzie mieściło się już 10 oddziałów.
W latach
1985/1986 wznowiono nabór do średniego Studium Zawodowego, dużym powodzeniem
cieszyło się Technikum dla Dorosłych. W roku 1990 podjęto pierwsze próby
usamodzielnienia się szkoły, jednak bez powodzenia. W tym roku szkolnym
rozpoczęto kształcenie w 4-letnim Liceum Zawodowym o kierunku rolnik. Władze
gminy przekazały na rzecz szkoły budynek przy ul. Kościuszki 2 (obecna siedziba
szkoły), udało się nawiązać kontakty ze sponsorami, głównego poparcia udzielił
Bank Spółdzielczy w Radomyślu Wielkim, w osobie Hieronima Łowickiego,
Spółdzielnia Usług Rolniczych Mieczysława Stachowicza i Zakład Przetwórstwa
Mięsnego Mikowski-Krzystyniak. W roku 1997 powstał pierwszy informator o
szkole, która posiadała już 10 oddziałów, a rok później 11 oddziałów
o możliwościach kształcenia w Liceum Zawodowym, Zasadniczej Szkole Zawodowej
i Technikum Rolniczym dla Dorosłych, łącznie uczęszczało 282 uczniów.
Sprawa
utworzenia Liceum Ogólnokształcącego w Radomyślu Wielkim toczyła się od kilku
lat. Na sesji 30 listopada 1993 roku Rada Miasta podjęła uchwałę o utworzeniu z
dniem
1 września 1994 roku Liceum Ogólnokształcącego w Radomyślu Wielkim. Szkoła ta
istniała tylko 6 lat, ponieważ już w lutym 1999 roku pojawiły się pierwsze
sygnały dotyczące połączenia dwóch szkół średnich funkcjonujących na terenie Radomyśla
Wielkiego w jedną placówkę.
Rok szkolny 1998/1999
był ostatnim rokiem, w którym szkoła była filią Zespołu Szkół
w Brniu. Decyzją z dnia 12 lipca 1999 roku Starosta Powiatu Mieleckiego powołał
Zespół Szkół Rolniczych w Radomyślu Wielkim, lecz istniał on tylko jeden rok. W
roku szkolnym 2000/2001 powstała nowa szkoła: Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim,
na bazie dotychczas istniejącego Zespołu Szkół Rolniczych i Liceum
Ogólnokształcącego. W skład nowopowstałej szkoły weszły: Liceum
Ogólnokształcące, Liceum Zawodowe, Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Technikum
Rolnicze dla Dorosłych. Od 1 września 2000 roku naukę w szkole podjęło 354
uczniów.
Zmiany organizacyjne wymagały również przystosowania budynku do tak szerokich planów, wyremontowano, więc pomieszczenia po Zespole Szkół Rolniczych i Gminnym Ośrodku Kultury. Powstało 10 klasopracowni, w tym informatyczna, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, sekretariat i pomieszczenia socjalne. Budynek dostał nową elewację w kolorze zielonym, więc i szkoła została nazwana „Zieloną Szkołą”. Zagospodarowano otoczenie szkoły, powstał parking, ogrodzenie i boisko do siatkówki. W dalszym planie było przekształcenie sali widowiskowej na salę gimnastyczną i dokończenie remontu drugiej części budynku, który był w stanie surowym. W dniu 13 lutego 2004 r. nastąpiło uroczyste otwarcie sali gimnastycznej.
Zespół Szkół w lipcu 2017 roku przestał być objęty nadzorem Starostwa Powiatowego. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu dyrekcji szkoły i grona pedagogicznego, udało się utrzymać szkołę, która obecnie jest prowadzona przez stowarzyszenie „Szkoła dla Wszystkich”. Władze stowarzyszenia oraz nauczyciele i pracownicy szkoły dokładają wszelkich starań, aby placówka działała i kształciła młodzież na najwyższym poziomie. Obecnie w szkole uczy się 130 osób w następujących typach szkół: Technikum informatyczne i handlowe, Szkoły branżowe w zawodach: cukiernik, fryzjer, wędliniarz, operator obrabiarek skrawających oraz w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych.
Kadra kierownicza na przestrzeni lat:
Zespół Szkół Rolniczych w Radomyślu Wielkim:
- Mgr Jan Ziobroń (1977 – 1980)
- Mgr Danuta Ziobroń (1980 – 1984)
- Inż. Józefa Bogdan (1984 – 1989)
- Mgr Magdalena Juras (1989 – 2000)
Liceum Ogólnokształcące w Radomyślu Wielkim:
- Mgr Zygmunt Kotowski (1994 – 1996)
- Mgr Zbigniew Żola (1996 – 2000)
Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim:
- Mgr Magdalena Juras (2000 – 2007)
- Mgr inż. Stanisław Pryga (2007 – 2018)
- Mgr Anna Brożyna (2018 – do chwili obecnej)
Za realizację projektu praktyk zagranicznych dla młodzieży w ramach Programu Erasmus+ została nominowana do prestiżowej ogólnopolskiej nagrody w konkursie edukacyjnym organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
Szkoła jest bardzo wysoko oceniana nie tylko w środowisku gminnym, ale m.in. wyróżniana w Ogólnopolskim Rankingu „Brązowa Tarcza”.Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez tygodnik edukacyjny Perspektywy. Szkoła znalazła się również w gronie najlepszych liceów i techników w Polsce w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych.
Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim, jako szkoła działająca w środowisku lokalnym stawia sobie za cel wychowanie człowieka dobrego, przestrzegającego praw naturalnych i stanowionych, przygotowanego do podjęcia studiów na dowolnie wybranym kierunku, do wykonywania wyuczonego zawodu w środowisku oraz swobodnie poruszającego się po rynku pracy w jednoczącej się Europie. Jednym z najważniejszych zadań wychowawczych jest tworzenie klimatu miłości do rodziny, małej i wielkiej ojczyzny oraz działanie w taki sposób, aby uczniowie uczyli się otwarcia na innych i odpowiedzialności za społeczność, której są uczestnikami. Każdy człowiek tej społeczności tworzy ją i odpowiada za jej funkcjonowanie.