ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA MIĘSNEGO K. MROZOWSKI
ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA MIĘSNEGO K. MROZOWSKI, historia zakładu można powiedzieć sięga czasów przedwojennych, kiedy ojciec właściciela Aleksander produkował wyroby wg starych, tradycyjnych receptur dla własnego użytku i znajomych. Obecny zakład rozpoczął swoją działalność od 28 listopada 1991 roku, na terenie Dulczy Małej, jednak na skutek zmiany granic, zakład znalazł się w obrębie Radomyśla Wielkiego przy ul. Granicznej. Początkowo był prowadzony wspólnie z ojcem przez Kazimierza właściciela zakładu, później stopniowo firma się rozwijała, powstawały nowe budynki, a stare adaptowano do wymagań unijnych. Obecnie zakład produkuje kilkadziesiąt różnych wyrobów wędliniarskich rozprowadzanych po kraju, można je nabyć w Krakowie, Tarnowie i Mielcu. Zatrudnia kilkanaście wyspecjalizowanych osób, tworząc miejsca pracy na wysokim poziomie organizacyjnym i higienicznym. Produkcja wędlin odbywa się według starych tradycyjnych receptur, gwarantując najwyższą jakość i spełnienie wysokich standardów unijnych.
Zakład nie prowadzi własnego chowu trzody chlewnej, lecz skupuje żywiec u okolicznych rolników, którzy prowadzą ekologiczny chów i mają zapewniony stały zbyt na swoją produkcję.
Zakład bierze udział we wszystkich imprezach wędliniarskich organizowanych w Radomyślu (Dzień Wędliniarza) jak i innych konkursach tej specjalności w województwie i Polsce.
Jest sponsorem wielu imprez dla młodzieży, seniorów oraz czynnie wspiera wszystkie akcje humanitarne na terenie gminy.
Specjalnością firmy jest kiełbasa wiejska „Dulcza” (od pierwotnego miejsca utworzenia zakładu), salceson, boczek wędzony i udziec biesiadny. Poszukiwany przez smakoszy „smalczyk”, który mógłby być przysmakiem unijnym, jest produkowany w ograniczonych ilościach i tylko na specjalne okazje. O marce i legendarnym wręcz smaku kiełbasy wiejskiej „Dulcza” świadczą także pojawiające się pierwsze próby jej podrabiania i sprzedawania wyrobów pod tą nazwą.
Państwo Mrozowscy są powszechnie znani i szanowani nie tylko za działalność charytatywną. Kazimiera zawsze tryska humorem i jest duszą towarzystwa, a Kazimierz stateczny, zrównoważony czuwa nad biznesem, posiada szerokie zainteresowania, głównie historia a szczególnie stare zamki (np. Krzyż Topór). Wśród przyjaciół ma sympatyczny przydomek „Profesor”.
Wyróżnienia: 2004 – wyróżnienie dla firmy z branży przetwórstwa mięsnego dla Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Kazimierz Mrozowski, 2006 – dyplom w konkursie „Przysmak Radomyski” na najlepszy produkt mięsny w roku za „kiełbasę wiejską”, 2007 – rekomendacje dla polędwiczki faszerowanej i kiełbasy wiejskiej „Dulcza”, ubiegających się o tytuł „Smaczne, bo Podkarpackie”, 2007 – dyplom za najlepszy produkt mięsny – salceson i wyróżnienie przez publiczność stoiska firmowego w ramach konkursu „Przysmak Ziemi Mieleckiej”, 2007 – najlepszy produkt spożywczy Podkarpacia polędwiczka faszerowana, w plebiscycie „Smaczne bo Podkarpackie”, 2008 – dyplom za udział w konkursie „Przysmak Ziemi Mieleckiej” za najlepszy produkt roku 2008, kiełbasę wiejską „Dulcza”, 2008 – nominacja do XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Promocyjnego „Agro Polska”, 2008 – dyplom Ogólnopolskiego Konkursu Promocyjnego „Agro Polska” za kiełbasę wiejską „Dulcza” i salceson, 2008 – uzyskanie licencji uprawniającej do posługiwania się Godłem Promocyjnym „Agro Polska” za kiełbasę wiejską „Dulcza” i salceson, 2008 – uzyskanie wpisu kiełbasy wiejskiej „Dulcza”, salcesonu swojskiego radomyskiego oraz boczku wędzonego radomyskiego na listę produktów tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi; 2009 – plakietka za uzyskanie ministerialnych certyfikatów produktów lokalnych za 2008 rok, 2009 – nominacja do „Orła Agrobiznesu 2009” za sukces rynkowy, 2010 – nominacja do XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Promocyjnego, „Agro Polska”, 2010 – dyplom Ogólnopolskiego Konkursu Promocyjnego „Agro Polska” za produkt Polędwiczka faszerowana, 2010 – uzyskanie licencji na uprawniającej do posługiwania się Godłem Promocyjnym „Agro Polska” na produkty: kiełbasa wiejska „Dulcza”, salceson i polędwiczka faszerowana, 2011 – dyplom w konkursie „Przysmak Ziemi Podkarpackiej” za „Szynkę pieczoną”, 2011 – uzyskanie licencji na uprawniającej do posługiwania się Godłem Promocyjnym „Agro Polska” na produkty: kiełbasa wiejska „Dulcza”, salceson, polędwiczka faszerowana, 2012 – uzyskanie licencji na uprawniającej do posługiwania się Godłem Promocyjnym „Agro Polska” na produkty: kiełbasa wiejska „Dulcza”, salceson, polędwiczka faszerowana; 2014 – dyplom „Honorowego Darczyńcy” od Stowarzyszenia „Nasze Miasto Radomyśl Wielki”, 2014 – dyplom za „Udziec biesiadny” zgłoszony do konkursu „Przysmak Ziemi Podkarpackiej”, 2014 – dyplom i tytuł „Przysmak Ziemi Podkarpackiej” dla Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Kazimierza Mrozowskiego za udziec biesiadny; 2015 – uzyskanie licencji na uprawniającej do posługiwania się Godłem Promocyjnym „Agro Polska” na produkty: kiełbasa wiejska „Dulcza”, salceson, polędwiczka faszerowana i boczek pieczony; 2015 – dyplom za wyróżnione przez publiczność stoisko mięsne; 2016 – dyplom, tytuł i statuetka „Przysmak Ziemi Podkarpackiej” za pasztet z żurawiną.