SZKOŁA PODSTAWOWA w Janowcu
SZKOŁA PODSTAWOWA w Janowcu, gm. Radomyśl Wielki. Do roku 1939 działała przez kilka lat, dwuklasowa szkoła publiczna, prowadzona przez siostry zakonne Służebniczki Starowiejskie. Szkoła znajdowała się wówczas w Podlesiu Żarowskim, ponieważ do 1947 r. nie było jeszcze nazwy Janowiec. Istniała także ochronka, w której naukę prowadziła od roku 1933 siostra Anna Krzyżan o imieniu zakonnym Brunona.
Wybuch drugiej wojny światowej nie powstrzymał nauczania w tutejszej ochronce, jeszcze po zakończeniu wojny siostry prowadziły nauczanie w ochronce do 1949 roku, kiedy to zostaje przerwana działalność charytatywna, a nauczanie przejmuje państwo.
Dzieci zostają przeniesione z ochronki do szkoły, drewnianego baraku, przywiezionego z okolic Mielca. Mieściły się w nim trzy klasy lekcyjne i jedno mieszkanie dla nauczycieli. Oprócz trzech sal do nauki wynajęta była jeszcze jedna sala u pana Stanisława Kokoszki, w której prowadzone były zajęcia. Od roku 1949 w Janowcu objął kierownictwo Mieczysław Styczeń w nowo utworzonej siedmioklasowej Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego. Pełnił on swoje obowiązki do roku 1951, a więc dwa lata, później Agnieszka Drozdowska (dwa miesiące).
Od 1 listopada 1951 roku kierowniczką Szkoły została Janina Górniak. Warunki lokalowe coraz bardziej się pogarszały, wówczas to kierowniczka pomyślała o budowie nowej szkoły, pisze wiersz – satyrę, w której opisuje szkołę barak. Wiersz został wydrukowany w prasie w „ Chłopskiej drodze ”, w marcu 1952 roku.
Wiersz ten z listem-prośbą o zezwolenie na budowę szkoły skierowała do ówczesnego prezydenta kraju Bolesława Bieruta. Do listu dołączyła kartkę namalowaną przez ucznia Jana Grzecha, rysunek przedstawiał barak z pochylonymi ścianami i dziurawym dachem oraz nauczycielkę siedzącą pod parasolem na biurku. Rysunek podpisany był: „W takiej szkole uczą się dzieci w Janowcu ”. W ciągu dwóch tygodni została zatwierdzona budowa szkoły. Praca przy budowie szkoły trwała dwa lata. Kierownikiem budowy był Bukowy, a pracą kierował Józef Kurek. Niestety Janina Górniak pracy w nowej szkole już nie podjęła, została przeniesiona do Szkoły Podstawowej w Partyni od 1 sierpnia 1952 roku.
Budowę kończy w 1954 roku nowy kierownik szkoły Tadeusz Dzioba i we wrześniu tego roku pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę.
Lata 1954/55 to pierwsze lata nauki w dzisiejszej szkole. Szkoła posiadała siedem klas, przedszkole i dwa mieszkania dla nauczycieli. W 1955 roku kierownikiem szkoły zostaje Aleksander Ochalik, klasy liczyły po 12 – 13 uczniów. Istniało wtedy przedszkole, które prowadziła Zofia Grzyb (Nosal). Przedszkole znajdowało się w dzisiejszej sali gimnastycznej, która jako jedyna posiadała parkiet. W lutym 1959 roku w Szkole odbywał się kurs kroju i szycia prowadziła go p. Starzyk. Liczył on około 30 uczestniczek, Aleksander Ochalik pełnił swą funkcję do 1960 roku. W latach 1960/63 kierownictwo objął Tadeusz Łakomy, a od 1963/64 Adam Swół, który pracował w tutejszej szkole (z niewielką przerwą) aż do 1987 roku. Szkoła liczyła ponad 100 uczniów. Prowadzone były różnego rodzaju zajęcia, działała drużyna zuchowa, harcerska oraz LOP i Spółdzielnia Uczniowska. Budynek wykorzystywany był nie tylko do nauczania na szczeblu podstawowym, prowadzona tutaj była edukacja dorosłych, od 1961 roku przygotowywano tutaj młodzież do zawodu rolnika w ramach Szkoły Przysposobienia Rolniczego, której kierownikiem był wspomniany Tadeusz Łakomy, a później Adam Swół. Szkoła Przysposobienia Rolniczego działała przez osiem lat i została przeniesiona do Żarówki gdzie funkcjonowała do roku 1975. W latach 1975- 85 dzieci dowożono do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Radomyślu Wielkim, a w Janowcu funkcjonowała czteroklasowa Szkoła Podstawowa (kierowniczką wówczas była Władysława Swół), następnie działała sześcio-oddziałowa Szkoła Podstawowa.
Od września 1987 roku dyrektorem szkoły został mgr Wiesław Augustyn, który pełnił tą funkcję do dnia 7 lutego 2000 roku, później dyrektorem szkoły została mgr Anna Panek (Cetnar). W szkole uczyło się wówczas 149 uczniów. Było osiem klas i oddział przedszkolny, grono pedagogiczne liczyło dwunastu nauczycieli. Szkoła została odremontowana, wymieniono okna na plastikowe, drzwi wejściowe, dach został pokryty blachą, wyremontowano trzy sale lekcyjne. Dawne mieszkanie po remoncie zostało przeznaczone na klasę informatyczną, kuchnię oraz jadalnię gdzie uczniowie spożywają gorące posiłki.
Obecnie w szkole uczy się poniżej 100 uczniów. Jest 6 klas i oddział przedszkolny. Dzieci uczą się w 8 klasach i sali gimnastycznej. W szkole jest klasa informatyczna wyposażona w komputery, jest biblioteka, działa Samorząd Uczniowski i Liga Ochrony Przyrody, w szkole działa również Spółdzielnia Uczniowska, która prowadzi sklepik.
Szkoła znacznie się zmieniła, została częściowo wyremontowana, warunki pracy i nauki się polepszyły. Co roku podejmowane są prace remontowe budynku, który jest najstarszym budynkiem szkolnym w gminie.
Obecnie dyrektorem szkoły jest nadal mgr Anna Cetnar, która prężnie i z powodzeniem kieruje całością.