STOWARZYSZENIE „Nasze Miasto Radomyśl Wielki”
STOWARZYSZENIE „Nasze Miasto Radomyśl Wielki” powstało w roku 2008 na zebraniu założycielskim w dniu 2 czerwca, w którym uczestniczyło 22 osoby. Opracowano statut i nakreślono kierunki działania m.in. podtrzymywania tradycji narodowej i pielęgnowania polskości, ochrony zdrowia i zapobiegania patologiom społecznym, ochrony i upowszechniania praw kobiet, wspieranie rozwoju edukacji, krajoznawstwa i wypoczynku młodzieży i osób starszych, upowszechniania kultury fizycznej i sportu, ochrona dziedzictwa narodowego szczególnie naszej Małej Ojczyzny miasta i gminy Radomyśl Wielki. Wybrano grupę założycielską i Zarząd stowarzyszenia. W skład nowego Zarządu weszli: Andrzej Ziobroń – prezes, Mateusz Jarosz – z-ca prezesa, Jarosław Godek – skarbnik, Sylwestra Rybińska – sekretarz i Krzysztof Kopacz – członek. Komisję Rewizyjną utworzyli: Bronisław Dragan – przewodniczący, Zdzisław Ryba – z-ca przew. Władysława Sito – członek. Dnia 14 sierpnia 2008 r. Sąd Rejonowy w Rzeszowie zarejestrował stowarzyszenie nadając nr KRS 0310984, jako nieprowadzące działalności gospodarczej. Z czasem dokonano zmian w Zarządzie, funkcję skarbnika przejęła Helena Skotnicka, a członka Edward Jarosz (2011). W stowarzyszeniu utworzono Klub seniora „Jak w Rodzince” z opiekunem Sylwestrą Rybińską, modelarnię lotniczą z Andrzejem Ziobroniem i Tomaszem Burkiem, sekcję sportową z Ryszardem Hajdukiem, następne Klub szachowy i gier logicznych z opiekunem i instruktorem Józefem Zaskalskim i sekcję Nordic Walking z Tomaszem Gałatem. Klub seniora nadal działa prężnie, organizuje spotkania opłatkowe, pogadanki i odczyty n/t zdrowia, odżywiania, rekreacji, wypoczynku, spotkania z lekarzami i specjalistami branżowymi np. badanie wzroku a także z dziedziny historii i kultury. Modelarnia prowadzi zajęcia z młodzieżą od podstawowych prac przy budowie prostych modeli szybowców, latawców i balonów do modeli zdalnie sterowanych radiem. Sekcja sportowa organizowała zajęcia z młodzieżą „ABC piłki nożnej” oraz organizuje turnieje piłkarskie o puchar prezesa Zarządu stowarzyszenia. Zajęcia szachowe były prowadzone dla młodzieży miejscowej w Remizie, dla gminy w Żarówce i Zdziarcu oraz w Przedszkolu Ochronce w Radomyślu. Były zajęcia ruchowe w ramach Nordic Walking z własnym sprzętem dostępnym dla każdego. W ramach poznawania historii i krajoznawstwa stowarzyszenie do 2017 roku zorganizowało 31 wycieczek do muzeów, teatrów, sanktuariów, miast i różnych ciekawych miejsc w Polsce i Ukrainie (Lwów). Prowadziło działalność wydawniczą, wydało publikacje pt. „Wiersze radomyskich poetów”, „Wiersze życiem pisane” oraz do roku 2017 wydało dziesięć serii pocztówek (po 18 szt.) z najpiękniejszymi wieńcami Podkarpacia i gminy, włączając w to pocztówki samolotu M-2, pomnika gen. Sikorskiego, zabytkowego kościoła w Zgórsku i Rynku w Radomyślu.
Stowarzyszenie prowadziło szereg akcji jak: „Bądź widoczny na drodze” – wręczając lampki do rowerów dla młodzieży, „Serce na dłoni” – witaminy dla seniorów, „Jesteśmy sobie potrzebni” – dla młodych wolontariuszy, „Szukamy młodych talentów” – młodzież malarstwo i poezja, „Nasz dom pod biało-czerwoną” flagi dla wszystkich seniorów, „Wszystko, co ludzkie, nie jest nam obce” – szkolenie komputerowe dla seniorów z możliwością korzystania z Internetu.
Działalność stowarzyszenia wychodziła poza granice naszego miasta i rejonu podpisując szereg porozumień o współpracy z: Aeroklubem Mieleckim, Mieleckim Stowarzyszeniem Modelarzy Lotniczych, Stowarzyszeniem „Na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce”, Szkołą Podstawową im. Kard. Wyszyńskiego w Tuszymie, Szkołą Podstawową w Zdziarcu, Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Radomyślu Wielkim oraz Towarzystwem Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej z siedzibą w Lwowie. Stowarzyszenie było również gospodarzem szeregu wizyt m.in. Klubu seniora „Złoty wiek” z Przecławia, Koła Gospodyń Wiejskich z Otrocza gmina Chrzanów z lubelskiego oraz przedstawicieli Banku Światowego i Ministerstwa Pracy wizytujących wydawanie środków unijnych. Stowarzyszenie korzystało z środków unijnych w ramach pracy z młodzieżą (Klub szachowy) oraz przy wykonaniu trzech Placów zabaw dla dzieci, przy ulicy Klonowej, Leśnej i Osiedlu Wola, przy dofinansowaniu wkładu własnego z środków Gminy.
Stowarzyszenie reprezentowało siebie jak i gminę na różnych imprezach m.in. Podkarpackich Targach Usług Społecznych w Kołaczycach gdzie prezes Andrzej Ziobroń otrzymał tytuł Mister Kreatywności Podkarpacia, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim biorąc udział w konferencji „Być aktywnym seniorem na wsi”, Powiatowych piknikach seniorów w Przecławiu, spotkaniach seminaryjnych w Klucze i Dzikowcu, Festiwalu smaku i kultury w Woli Chorzelowskiej zajmując czołowe miejsca.
Jednym w ważniejszych zadań, jaki postawiło sobie za cel, to jest założenie i prowadzenie Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, w którym są gromadzone wszystkie materiały dotyczące miasta i gminy, informacje prasowe, zdjęcia, dokumenty w tym i historyczne, książki jak również skany dokumentów znajdujących się w archiwach państwowych w Polsce i na Ukrainie (Lwów). Aktualnie posiada w formie cyfrowej kilkadziesiąt tysięcy plików. Dalszym celem stowarzyszenia jest działanie o wybudowanie w mieście Izby Tradycji i Pamięci, w którym znajdą swoje miejsce zebrane materiały i już nielicznie zachowane u nas skarby naszej kultury i tradycji.
Stowarzyszenie za swoją działalność otrzymało wiele dyplomów i podziękowań, zostało wyróżnione dyplomem i statuetką „Lider 2011” przez Radę i Zarząd Lokalnej Grupy Działania „Prowent” w Mielcu. Znalazło się również w gronie 28 miast Polski (Warszawa, Gdańsk, Łódź, Wrocław itp.) w wydanym Katalogu Praktyk Aktywnych Społeczności, tom III. Prezes Andrzej Ziobroń otrzymał tytuł Mister Kreatywności Podkarpacia (2009), nominację na Mielczanina Roku 2010, nominację do Ogólnopolskiej Nagrody im. Heleny Radlińskiej (2011) oraz III miejsce w konkursie „Wolontariusz Podkarpacia 2012”. List gratulacyjny od Wicepremiera Rady Ministrów p. Beaty Szydło za wydawanie pocztówek z wieńcami dożynkowymi i promowanie kultury i sztuki ludowej (2018).
W ostatnich miesiącach (2015) Zarząd uległ znacznej zmianie. Z uwagi na wybór na radnego Rady Miejskiej, dotychczasowy prezes Andrzej Ziobroń, zrezygnował ze stanowiska, jego miejsce zajął Edward Jarosz, z-cą została Krystyna Cygan, sekretarzem Maria Kośla a członkiem Krystyna Bajor.
W 2016 roku na skutek nieporozumień w Zarządzie wprowadzonych przez niektóre osoby nastąpiła kolejna zmiana, prezesem został Edward Biernat, zastępcą Krystyna Bajor, skarbnikiem Krystyna Cygan, sekretarzem Maria Kośla, a członkami: Andrzej Ziobroń, Edward Jarosz i Emilia Chmiel.
W roku 2018 nastąpiła kolejna zmiana, na stanowisko prezesa wrócił Andrzej Ziobroń, wiceprezesa Edward Jarosz, sekretarzem został Wiktor Pachoł, skarbnikiem Emilia Chmiel, członkami Zarządu Wanda Cholewa i Krystyna Batko.