SMAGACZ Józefa
SMAGACZ Józefa, z domu Słowik, urodzona 1 stycznia 1958 r. w Radomyślu Wielkim, córka Mieczysława i Bronisławy z domu Cymbor. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu ukończonego maturą w 1977 r., następnie 2-letnie Studium Wychowania Przedszkolnego w Tarnowie. W roku 1979 rozpoczyna pracę w Szkole Podstawowej w Zdziarcu, gdzie pracuje przez 15 lat. W 1994 roku zmieniła pracę ze względu na miejsce zamieszkania przenosząc się do Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Żarówce gm. Radomyśl Wielki, gdzie pracowała do 31 sierpnia 2004 r., przechodząc następnie na emeryturę.
Podczas pracy zawodowej stale uzupełniała swoją wiedzę i umiejętności w różnych formach doskonalenia, głównie w Tarnowie m.in. Kurs doskonalenia zawodowego dla nauczycieli, kurs z wychowania komunikacyjnego i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kurs dla drużynowych ZHP, kurs oraz realizację programu profilaktycznego „Program Siedmiu Kroków”, prowadzony przez Fundację ETOM w Warszawie, kurs „Różnorodnych form pracy w edukacji szkolnej”, dot. zajęć typu artystycznego i kurs wychowania fizycznego w zakresie 180 godz. Wszystkie te formy pomogły jej w prowadzeniu różnego typu zajęć oraz przedsięwzięć w pracy z dziećmi, młodzieżą i całą społecznością jej rodzinnej Żarówki, a później gminy.
W czasie pracy w szkole w Żarówce, prowadziła drużynę harcerską przez okres 3 lat, pełniąc funkcję Komendanta Drużyn Harcerskich w gminie Radomyśl Wielki. W 1995 r. uczestniczyła, jako delegat powiatu mieleckiego w Zjeździe ZHP w Zegrzu k/Warszawy. Dzięki jej staraniom udało się zorganizować stanice i obozy harcerskie dla dzieci zrzeszonych i niezrzeszonych w ZHP.
Bardzo uaktywniła się jej działalność społeczna po przejściu na emeryturę od roku 2004, kiedy to, reaktywowała działalność stowarzyszenia „Na Rzecz Rozwoju Lokalnego” (założonego w 2000 roku), zostając jego prezesem. W 2006 roku w wyborach samorządowych została wybraną radną Rady Miejskiej, obejmując funkcję przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Spraw Socjalnych, pełniąc tą funkcję III kadencje. Będąc na emeryturze nadal podnosiła swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursie komputerowym Senior + oraz szkoleniach przygotowujących do pisania projektów krajowych i unijnych. Była współpomysłodawcą i uczestnikiem organizacji dziewięciu „Parad konnych”, imprezy cieszącej się ogromnym powodzeniem i niespotykanej dotąd na skalę województwa czy regionu Polski.
W pracy Rady za jej staraniem poprawiono infrastrukturę drogową, przeprowadzono remonty dróg i położono nowe nawierzchnie, wykonano remont mostu. W zakresie poprawy infrastruktury sportowej wybudowano „Orlik” z urządzeniami rehabilitacyjnymi, plac rekreacyjny ze stolikami i ławkami, dodatkowo przeprowadzono remont Domu Strażaka i postawiono pomnik na cmentarzu cholerycznym w Żarówce.
W pracy stowarzyszenia organizuje wycieczki krajoznawcze dla członków, spotkania opłatkowe dla osób samotnych i seniorów, pokazy kulinarno-artystyczne promujące nasz region, kursy tańca dla dzieci i młodzieży, kurs szachowy dla dzieci, kursy obsługi komputera dla osób 40+, udzielania pierwszej pomocy, aerobiku dla kobiet, współzałożycielka kapeli ludowej „Żarowianie” i założycielka dziecięcego zespołu śpiewaczego „Żarowiaczki”. Skompletowała stroje ludowe dla zespołów oraz 2 krotnie uczestniczyła z zespołami w koncertach na Ukrainie podczas prestiżowych uroczystości.
Za swoją pracę otrzymała nagrody od dyrektora szkoły, nagrodę w wojewódzkim konkursie „Kryształowa Koniczynka” (2009) oraz wyróżnienie burmistrza za aktywność i osiągnięcia w pracy społecznej.
Jest osobą bardzo kontaktową, każdemu służy pomocą i radą, lubianą w środowisku gminnym i Rady.
Rada Miasta Radomyśla Wielkiego w uznaniu jej zasług w działalności społecznej przyznała jej Honorowe Wyróżnienie medal „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Radomyśl Wielki”, nadany uroczyście na ostatniej sesji Rady Miejskiej w dniu 17 października 2018 roku.