REGIONALNA IZBA POMIĘCI w Radomyślu Wielkim
REGIONALNA IZBA PAMIĘCI w Radomyślu Wielkim. Początki powstania Izby można datować na rok 1981, gdy była przygotowywana wystawa z okazji 400-lecia nadania praw miejskich miastu Radomyśl. Z tej okazji postanowiono też wydać monografię, zadanie to, powierzono prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Radomyskiej Janowi Ziobroń.
Materiały do publikacji jak i wystawy zbierał wykonawca zadania, były to kwerendy w archiwach, bibliotekach i u osób prywatnych np. znanego fotografa mieleckiego Wiktora Jadernego. Fotografie do zbiorów pochodziły ze zbiorów Jadernych, Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie i Państwowego Archiwum na Wawelu, stanowiły one podstawę do opracowania wystawy fotograficznej pt. „Radomyśl na przestrzeni wieków” zaprezentowanej podczas uroczystości rocznicowych. Dzięki uprzejmości i pomocy ówczesnego dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Jacka Kozioła, wystawa później została umieszczona w dwóch pokojach przy ul Kościuszki 2, powiększana i uzupełniana stała się Izbą Pamięci Narodowej przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Radomyskiej. Od tej pory założyciel pełnił cotygodniowe dyżuru społecznie przyjmując wycieczki szkolne i chętnych oglądnięcia zbiorów.
Dyr. Kozioł przekazał kilka zniszczonych gablot wiszących i stojących, które po remoncie były miejscem gromadzenia i prezentowania zbiorów. Od tego czasu zbiory Izby Pamięci powiększały się o nowe fotografie, szkice, mapy, odznaczenia, książki i publikacje dotyczące naszego terenu.
Po zmianie na stanowisku dyrektora M-GOK, Izbę przeniesiono do innego budynku, przeprowadzając remont, w tym czasie podczas przeprowadzki zbiory zostały zdewastowane i poginęły cenne eksponaty. Od roku 1994 placówka znajdowała się w Zespole Szkół Rolniczych i była również siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Radomyskiej.
Dominującą tematyką ekspozycji były unikatowe zdjęcia historyczne z terenu miasta i gminy, obrazujące głównie działalność organizacji społecznych, miasta i sławnych ludzi związanych z tym terenem, a także zbiory Gminy Żydowskiej w Radomyślu Wielkim. Cechą charakterystyczną prowadzonej Izby była możliwość prowadzenia lekcji i wykładów o tematyce: Rys historyczny Radomyśla Wielkiego, Sławni Radomyślanie, Gmina Żydowska Radomyśla Wielkiego, T.G. „Sokół” w Radomyślu, Placówka ZWZ-AK Radomyśl, Wrzesień 1939 na ziemi radomyskiej, Organizacje społeczne w okresie międzywojennym, Cichociemni, Lotnicy Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, Środowisko naturalne i jej pomniki oraz dzieje Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Radomyskiej. Uroczyste otwarcie Izby Pamięci odbyło się 8 maja 1984 r. z udziałem zaproszonych gości ze Związku Kombatantów i władz miasta i gminy Od tej pory założyciel p. Jan Ziobroń pełnił cotygodniowe dyżury społecznie przyjmując wycieczki szkolne i chętnych oglądnięcia zbiorów.
Izba Pamięci nie była dofinansowana z środków gminnych, utrzymywała się z pracy społecznej, środków własnych założyciela, składek członkowskich i sponsoringu. W czerwcu 2000 roku zapadła decyzja o zabraniu lokalu na salę lekcyjną, czy faktycznie w małej salce miała powstać klasa?, czy to był tylko powód, aby usunąć zbiory i Towarzystwo z budynku? Co ze zbiorami, były własnością założyciela i Towarzystwa, kto miał przejąć zbiory, czy miały przejść na własność szkoły, gminy, GOK-u, (nie było decyzji) lub opuścić mury szkolne i tak się stało.
Gmina Żydowska w Izraelu proponowała przekazać budynek po byłej Mykwie na ul. Targowej, lecz brak zainteresowania Gminy i przeciągające się procedury przed Komisją ds. Gmin Żydowskich w Warszawie, doprowadziły do sprzedaży i rozbiórki budynku. Nie znaleziono lokalu na Izbę i rozsądnego rozwiązania, aby zachować cenne zbiory, które trafiły do garażu twórcy Izby i tam częściowo już zniszczone znajdują się do dnia dzisiejszego.