POWIAT MIELECKI
POWIAT MIELECKI – powstał w latach 1853-1855 w czasie reformy podziału administracyjnego Galicji, jako dziesiąta cześć składowa cyrkułu tarnowskiego. Działalność urzędową rozpoczął 29 września 1855 roku. W granicach powiatu znalazły się dwa miasta Mielec i Baranów oraz kilkanaście wsi, bez żadnej miejscowości z naszego rejonu. Ten podział nie był najlepszy, robiony szybko nie uwzględniał połączeń komunikacyjnych, gospodarczych i kulturowych. W związku z tym, w latach 60-tych przeprowadzono kolejną reformę, gdzie przyłączono większość byłego powiatu zasowskiego, dokonano korekty na wniosek wielu miejscowości, przez co powiat zwiększył swój obszar i liczbę ludności. W ramach tej korekty w powiecie mieleckim znalazł się Radomyśl.
Od roku 1867 wzrastała świadomość Polaków do przeprowadzania pozytywnych zmian. Powstawały liczne towarzystwa krajowe i organizacje społeczne, zakładano Ochotnicze Straż Pożarne, spółki zarobkowe i gospodarcze, oszczędnościowo-pożyczkowe i kółka rolnicze.
Kolejne zmiany i poprawki do granic wniesiono 1 sierpnia 1878 roku, gdzie w skład powiatu weszły oprócz innych i nasze wioski: Dąbrówka Wisłocka, Dulcza Wielka, Łączki Brzeskie, Ruda, Zdziarzec i Żarówka. Ten kształt powiatu mieleckiego zachował się do roku 1975.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 1918 roku powiat mielecki utrzymano w granicach przedwojennych, a po uchwaleniu konstytucji 21 marca 1921 roku, włączono go do województwa krakowskiego. Teren powiatu znowu się powiększył i obejmował z naszego regionu miasto Radomyśl i wioski: Dąbie, Dąbrówkę Wisłocką, Dulczę Małą, Dulczę Wielką, Izbiska, Jamy, Partynię, Pień, Podborze, Rudę i Wolę Dulecką. Starostwo powiatowe stanowiło organ administracji państwowej, samorząd powiatowy jako organ ustawodawczy i rada powiatowa organ wykonawczy wydziału powiatowego oraz wójtów gmin zbiorowych. Zmiany te, regulowała ustawa z dnia 23 marca 1933 roku.
Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku powiat mielecki włączono do nowo utworzonego województwa rzeszowskiego. W ramach przekształceń ustrojowych w Polsce Ludowej ustawą z dnia 20 marca 1950 roku zniesiono urzędy starostów, a wprowadzono Prezydium Powiatowej Rady Narodowej z poszczególnymi wydziałami. W ramach kolejnej reformy wprowadzono dwustopniowy podział, gmina i województwo, a powiaty zniesiono z dniem 30 czerwca 1975 roku. Radomyśl stał się gminą. Do powiatów powrócono w 1999 r. w ramach przekształceń III Rzeczypospolitej, przywrócono kształt powiatu z roku 1975, obejmujący 10 gmin samorządowych w tym Radomyśl, jako gminę miejsko-wiejską i przywrócono stanowiska starosty.
Pierwszym starostą został Józef Smaczny, pełnił tą funkcję przez dwie kadencje 1999 – 2006, następnie Andrzej Chrabąszcz w latach 2006 – 2014, Zbigniew Tymuła 2014-2018 i Stanisław Lonczak od 2018.