POMNIK gen. Władysława Sikorskiego
POMNIK gen. Władysława Sikorskiego w Radomyślu Wielkim, decyzja o budowie pomnika patrona szkoły podstawowej zapadła w dniu 10 września 2011 roku, na spotkaniu klasy, która przed 50 laty w 1961 roku opuściła mury szkolne. Wśród uczestników był biznesmen Andrzej Bajor, człowiek znany w środowisku rzeszowskim, jako dobry organizator, działacz, sponsor i właściciel dużej firmy Stalbudowa Kazek w Rzeszowie. Zainspirował go portret Wł. Sikorskiego w holu szkoły z mottem „o wolnej, sprawiedliwej i wielkiej Polsce”. Postanowił przybliżyć postać tego wielkiego Polaka radomyskiemu społeczeństwu, zdecydował sponsorować budowę pomnika patrona szkoły. Odtąd sprawy potoczyły się szybko, powołał Społeczny Komitet Budowy Pomnika z przewodniczącym inż. Andrzejem Ziobroniem, rozdzielił zadania i wyznaczył termin odsłonięcia pomnika na dzień 22 maja 2012 roku. Komitet załatwiał sprawy formalne i zezwolenia, prace projektowe i wykonanie zlecił inż. arch. Krzysztofowi Brzuzanowi, a nadzór budowlany objął brat Andrzeja, Henryk Bajor. Zgodnie z przyjętym harmonogramem w słoneczny dzień 22 maja został uroczyście odsłonięty pomnik gen. Władysława Sikorskiego, z udziałem władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich w asyście kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, kombatantów i władz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mielcu.
Aktu odsłonięcia dokonali: fundator Andrzej Bajor, burmistrz miasta Józef Rybiński, dyr. szkoły Małgorzata Labak i z ramienia komitetu Andrzej Ziobroń.
Pomnik odlany jest z brązu, ma wysokość ok. 3 metrów przedstawia postać generała w mundurze umocowaną w granitowym bloku. Na czołowej płycie bloku znajdują się napisy „GENERAŁ / WŁADYSŁAW / SIKORSKI”, na bocznej prawej, orzeł w koronie, na bocznej lewej, znak Polski Walczącej i napis „JEDYNYM / MOIM CELEM / JEST WOLNA / SPRAWIEDLIWA / I WIELKA / POLSKA”. W tylnej części pomnika jest mała tabliczka z nazwiskiem fundatora i rok 2012.
Pomnik generała jest ustawiony na dwóch postumentach granitowych i znajduje się przed Szkołą Podstawową jego imienia w Radomyślu Wielkim, dobrze widoczny z każdej strony, jak również z Rynku.