OSMOLA Tomasz
OSMOLA Tomasz urodzony w 28 stycznia 1894 r. w Radomyślu (Wielkim). Syn Józefa i Julii z domu Kużdżał. W Radomyślu ukończył szkołę powszechną. Potem uczył się w gimnazjum w Tarnowie, Mielcu i Wiedniu. Przed wojną pracował jako kupiec. Od 1914 r. działał w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Radomyślu i Stałej Drużynie Sokoła. 27 sierpnia 1914 r. umundurowany i wyekwipowany własnym kosztem odszedł wraz z radomyską Stałą Drużyną Sokołów do Tarnowa. Przydzielony do 2 pułku 4 komp. piechoty Legionów Polskich. Walczył w Karpatach Wschodnich, m.in. uczestniczył w budowie słynnej „Drogi Legionów”. Ranny pod Mołotkowem w dniu 1 listopada 1914 r. Po kryzysie przysięgowym 1917 r. odesłany do Huszt, a w lutym 1918 r. zwolniony do domu.
W 1920 r. wstąpił do Wojska Polskiego i wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1921 r. przeszedł we Lwowie kurs skarbowości i otrzymał posadę urzędnika skarbowego w Mielcu. W 1928 roku przeniesiony do Nowego Targu. Cztery lata później przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Zakopanem. Odznaczony Krzyżem i Medalem Niepodległości.
Społeczeństwo miasta Radomyśla Wielkiego staraniem Komitetu Obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, w dniu 12 kwietnia 2018 r., uczciło pamięć legionistów, którzy „czynem wojennym budzili Polskę do Zmartwychwstania”, posadziło Dąb Pamięci i jego nazwisko umieszczono na zbiorczej tablicy legionistów na terenie obiektów Gimnazjum Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim.