OLEKSIAK Władysław ks.
OLEKSIAK Władysław ks., urodzony 3 czerwca 1917 r. w Izbiskach (obecnie gmina Wadowice Górne), parafia Zgórsko, gm. Radomyśl Wielki, syn Wojciecha i Agnieszki z domu Krzyżanowska. Maturę zdał 9 maja 1939 r. W tym czasie należał do Sodalicji Mariańskiej, grupy, która na spotkaniach czytała pismo „Sodalis Marianus” i licealnego chóru męskiego „Melodia”.
Od jesieni 1939 r., już w warunkach okupacji niemieckiej, rozpoczął studia teologiczne w Seminarium Duchownym w Tarnowie, którego budynki po wkroczeniu Niemców 7 września zostały zajęte, a nauka odbywała się w willi „Ave Maryja” w Błoniu koło Tarnowa. W dniu 22 maja 1941 r. Niemcy podejrzewając uczelnię o działalność konspiracyjną, aresztowali rektora ks. Romana Sitkę, profesorów i grupę kleryków, w której był Władysław Oleksiak. Po ponad trzymiesięcznym więzieniu ks. Sitkę wywieziono do Krakowa, do więzienia na Montelupich a następnie do hitlerowskiego obozu w Oświęcimiu i tam zamordowano, pozostałych zwolniono.
Po ukończeniu studiów w 1945 r., Władysław Oleksiak przyjął święcenia kapłańskie. Pracował, jako wikariusz w parafiach w Wierzchosławicach (1945-1948) oraz w Grybowie (1948-1950), gdzie był katechetą w Gimnazjum Mechanicznym i Liceum Ogólnokształcącym. W 1950 r. rozpoczyna pracę w Binarowej koło Biecza, w 1959 r. zostaje mianowany proboszczem i funkcję tę sprawował do 1992 r. Rozwinął kult Matki Bożej poprzez cudowny obraz Matki Bożej Piaskowej. Był bardzo dobrym kaznodzieją, toteż często zapraszano go do głoszenia nauk rekolekcyjnych. Nie zaniedbując działalności duszpasterskiej, wiele czasu poświęcał obiektom parafialnym.
Kierował pracami przy zabezpieczaniu i konserwacji wnętrza zabytkowego kościoła parafialnego oraz przy budowie kaplicy cmentarnej, a także przy remontach wszystkich pozostałych budynków. Na plebanii urządził muzeum parafialne. W 1992 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w rodzinnych Izbiskach. Pomagał w pracy duszpasterskiej, jako rezydent w parafii w Zgórsku jak również i w Radomyślu.
Zmarł 27 maja 2001 r., jego pogrzeb był wielką manifestacją wiernych z całego Dekanatu Radomyskiego, nad jego grobem homilie przedstawiającą sylwetkę zmarłego wygłosili ks. prałat Jan Białobok – oficjał Sądu Biskupiego w Rzeszowie, ks. Stanisław Leśniowski z Filadelfii i ks. dziekan Stanisław Niemiec, proboszcz parafii Zgórsko. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Zgórsku.