OLCHAWA Artur
OLCHAWA Artur, urodzony 12 stycznia 1972 r., w Żaganiu, syn Andrzeja I Marty z domu Mroźnik. Absolwent Liceum im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku, maturę zdał w 1991 r., Ukończył również Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Przeworsku. Studia muzyczne odbył w Metropolitarnym Studium Organistowskim w Przemyślu w 1995 r., i magisterskie na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, Katedra Wychowania Muzycznego w 1996 r.
W tym roku podjął pracę w Towarzystwie Śpiewaczym „Melodia” w Mielcu, jako dyrygent chóru męskiego i kierownik Ogniska Muzycznego. Z chórem męskim „Melodia” wielokrotnie występował w kraju i zagranicą, odnosząc szereg sukcesów, m.in. na Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie. Przygotował chór „Melodia” do udziału w kilku operach S. Moniuszki, wystawianych wspólnie przez zespoły z Dębicy i Mielca, pod kierunkiem Pawła Adamka. Ponadto jako nauczyciel wychowania muzycznego pracował w Szkole Podstawowej nr 3 w Mielcu, a od 1997 r. w Szkole Podstawowej nr 13 w Mielcu.
W marcu 2008 roku wygrywa konkurs ogłoszony przez burmistrza miasta i obejmuje stanowisko dyrektora Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim. Zakłada kółka zainteresowań, muzyczne i plastyczne dla dzieci i młodzieży, pod jego opieką znajduje się chór „Echo” występujący na różnych konkursach i uroczystościach patriotycznych i kościelnych w gminie i południowej Polsce. Za jego staraniem chór brał udział w operze S. Moniuszki pt. „Traviata”, wystawionej przez Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze.
Odpowiadał za organizację największych imprez w gminie: Dni Radomyśla, Dzień Wędliniarza, Podkarpacki Konkurs Wieńca Dożynkowego (do 2015), Dożynki Gminne i wiele, wiele innych.
Wyróżniony m.in. Złotą odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, specjalnym dyplomem miasta Mukaczewa (Ukraina) za wybitną współpracę międzynarodową w dziedzinie muzyki chóralnej. Tytułem honorowym LEADER 2015 przez Zarząd i Radę LGD Prowent, medalem 30-lecia Samorządu Terytorialnego Gminy Radomyśl Wielki.
Posiadał 9 certyfikatów potwierdzających jego przygotowanie do pełnienia różnych funkcji w zarządzaniu kulturą. Ponadto, otrzymał kilkadziesiąt dyplomów, podziękowań od różnych szkół i placówek kulturalnych w całym województwie podkarpackim. Jego pomysłem i zasługą było utworzenie szkoły muzycznej i orkiestry dętej w Radomyślu. Niestety mało był doceniany na własnym podwórku przez swojego zwierzchnika, co miało wpływ na jego stan psychiczny i samopoczucie oraz mogło przyczynić się do jego szybkiej i niespodziewanej śmierci.
Zmarł nagle niespodziewanie 18 lutego 2022 roku, został pochowany na cmentarzu parafialnym w Radomyślu. Jego pogrzeb był wielką manifestacją przyjaciół, znajomych i krewnych, którzy przyjechali prawie z całego województwa Podkarpackiego. Żegnał go chór „Melodia” z Mielca i odprowadzała orkiestra, którą kiedyś prowadził. Powiedziano wiele ciepłych słów od córki i rodziny (bez wystąpienia lokalnych władz), ale tak już jest, że zostajesz doceniany dopiero po śmierci.