OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w Żarówce
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w Żarówce, gm. Radomyśl Wielki powstała w 1954 roku na zebraniu mieszkańców do działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Pierwszymi ochotnikami, którzy zgłosili się na zebraniu organizacyjnym byli: Stefan Krawczyk, Antoni Kawa, Stanisław Kryczka, Władysław Jasina, Jan Michoński, Józef Słowik, Józef Cichoń, Stanisław Szczurek, Józef Pryga i Antoni Jasina. Na zebraniu wybrano Prezesa, którym został Antoni Kawa i Naczelnika jednostki OSP, Stanisława Szczurka. Pierwsze spotkania to były szkolenia szczególnie w niedzielne popołudnia, pomyślano też o Remizie, którą wybudowano w czynie społecznym. O wyposażenie i pomoc finansową postarali się przewodniczący GRN Stefan Krawczyk i sekretarz Włodzimierz Cichoń. Strażacy otrzymali sprzęt: motopompę, węże strażackie, wóz konny oraz ręczną syrenę. Strażacy wykazywali się dużym zaangażowaniem, startowali w corocznych zawodach strażackich, organizowali festyny a uzyskany dochód przeznaczali na wyposażenie osobiste strażaka i mundury. Zaczęto myśleć o rozbudowie Remizy lub budowie nowego Domu Strażaka, gdyż w tej nie było miejsca na zebrania strażackie. Plany spełniły się dopiero w roku 1970, powstał duży budynek, w którym znalazło się miejsce na sprzęt strażacki, duża sala na spotkania i pomieszczenie na kiosk „Ruchu”. Straż otrzymała również wóz strażacki, zastępujący pojazd konny.
W latach 70-tych zmieniano parokrotnie Zarząd, nowym naczelnikiem został Mieczysław Słowik, później Stanisław Kryczka, następnie Antoni Jasina a prezesem Stanisław Szufla. W roku 1989 powołano Młodzieżową Drużynę Strażacką, dołączyli do nich harcerze, gdzie wszyscy wykazywali wielkie zaangażowanie i chęć do ćwiczeń strażackich. W tym czasie OSP w Żarówce stał się jedną z lepszych jednostek strażackich w gminie Radomyśl Wielki.
W roku 1990 rozpoczęto remont budynku, przebudowanie małych pomieszczeń na duże sale, czego efektem końcowym była piękna sala z możliwością organizowania dużych imprez. Możliwe to było dzięki wielkiemu zaangażowaniu strażaków, sołtysa Stefana Krawczyka, Aleksandra Jasiny i władz gminnych Radomyśla. Z wypracowanych środków zdecydowano się na zamówienie w Tarnowie sztandaru jednostki. Wykonany sztandar został poświęcony w dniu 3 maja 1992 roku przez prałata ks. Kazimierza Zająca z Radomyśla Wielkiego, przy udziale jednostek OSP z terenu gminy i mieszkańców wsi Żarówka. Obecnie naczelnikiem jednostki jest Dariusz Kłoda a prezesem Włodzimierz Kryczka.