OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w Dąbrówce Wisłockiej
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w Dąbrówce Wisłockiej, gm. Radomyśl Wielki została powołana do życia w 1912 roku, jej założycielami byli: Stanisław Artwik, Henryk Stec, Stanisław Podraza, Jan Socha i Władysław Mytych. Wybuch I wojny światowej zahamował jej działalność, większość młodych ludzi poszła na wojnę, dopiero w 1918 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, reaktywowano jej działalność.
W roku 1919 straż otrzymała ręczną sikawkę przechowywaną w drewnianym baraku służącym za remizę. W okresie międzywojennym druhowie uczestniczyli głównie w uroczystościach religijnych i lokalnych, wyjątkiem była wielka powódź w lipcu 1934 roku, która nawiedziła powiat mielecki, w której uczestniczyły niemal wszystkie straże niosąc pomoc poszkodowanym mieszkańcom. W czasie II wojny światowej okupant zmuszał strażaków do pełnienia dyżurów i wart nocnych, co później przyniosło korzyść do nawiązywania kontaktów z organizacjami konspiracyjnymi mocno działających na terenie Dąbrówki.
Po zakończeniu wojny straż wznowiła działalność, strażacy włączyli się w pracę społeczną i do budowy szkoły. W 1958 roku otrzymali motopompę M-200 z wyposażeniem, a w 1965 motopompę M-400 o znacznie większej skuteczności. Czynem społecznym wybudowano murowaną remizę, co znacznie uaktywniło działalność jednostki. W latach 80-tych strażacy uczestniczyli w budowie kościoła parafialnego, kiedy to bp Władysław Bobowski 7 lipca 1985 r. poświęcił kamień węgielny pod przyszły kościół. W roku 1997 jednostka znowu brała udział w dramatycznej walce z powodzią, jaka nawiedziła tereny nad Wisłą powiatu mieleckiego.
Po roku 2000 jednostka otrzymała swój sztandar i nowy samochód Ford Transit, co było ważniejszymi wydarzeniami w jej historii. Obecnie jednostka bierze czynny udział w uroczystościach religijnych, lokalnych a także w zawodach sportowo-pożarniczych na terenie gminy i powiatu.
Funkcję Naczelnika (Komendanta) OSP pełnili m.in. Stanisław Artwik, Mieczysław Kmieć i Jan Łapa.
Funkcję Prezesa Zarządu pełnili m.in. Stanisław Podraza, Jan Artwik, Władysław Stec, Józef Mytych, a od 2005 Józef Stec.
Stan ilościowy ok. 40 druhów, członkowie honorowi: Julian Sołowski i Jan Maniewski.