MRÓZ Aleksander
MRÓZ Aleksander, urodzony 2 stycznia 1965 roku w Mielcu, syn Piotra i Julii z domu Puła. Szkołę Podstawową ukończył w Żarówce, następnie uczęszczał do Zasadniczej Szkoły Zawodowej, a potem do wieczorowego Technikum Rolniczego w Radomyślu Wielkim, specjalność: mechanizator rolnictwa, kończąc maturą w 1985 roku.
Odbył zasadniczą służbę wojskową, skróconą ze względu na katastrofę w Czarnobylu, w 1987 bierze ślub z Bernadetą Lazur, mają dwóch synów Piotra i Wojciecha oraz córkę Karolinę, jego rodzina również pełni pieczę rodziny zastępczej. Po powrocie z wojska pracował przez trzy lata w Spółdzielni Usług Rolniczych w Radomyślu Wielkim, następnie przejął rodzinne gospodarstwo rolne, powiększył do 30 ha i obecnie wraz z synem specjalizują się w hodowli bydła mięsnego, trzody chlewnej i koni rasowych (ogierów rasy zimnokrwistej).
Konie to nie tylko biznes, ale są jego pasją, od dzieciństwa miał wielkie zamiłowanie do koni, które przekazywał mu jego dziadek Józef Puła. Jest współorganizatorem corocznych Parad Konnych, odbywających się w Żarówce, które są jedyną taką imprezą w gminie i powiecie, cieszącą się dużym zainteresowaniem. Pełni też funkcję w Zarządzie Terenowym Związku Hodowców Koni na okręg mielecki oraz jest delegatem wioski do Banku Spółdzielczego w Radomyślu Wielkim.
Drugą jego pasją jest folklor i kultura ludowa, był współzałożycielem zespołu folklorystycznego „Żarowianie”, a także młodzieżowego zespołu tanecznego działającego przy szkole. Dodatkowym jego zainteresowaniem jest historia i śpiew, potrafi ciekawie opowiadać godzinami o historii swojej wioski i rodziny, zna stare już zapomniane pieśni i przyśpiewki ludowe.
Od roku 1999 pełni nieprzerwanie funkcję sołtysa wsi Żarówka, cieszy się wielkim szacunkiem i uznaniem mieszkańców wsi i gminy. Za jego kadencji wiele we wsi zrobiono, do najważniejszych inwestycji należy zaliczyć wodociągowanie, nowy most w miejsce drewnianego i uregulowanie rzeki Jamnicy, parking koło kościoła oraz chodnik od remizy OSP do szkoły i dalej. Postawiono przystanki autobusowe i wyasfaltowano drogi gminne. Wieś jest zgazyfikowana i stelefonizowana. Ściśle współpracuje z Kołem Gospodyń Wiejskich, Komitetem Rodzicielskim przy szkole oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Lokalnego. Uczestniczy w organizacji wszystkich imprez lokalnych odbywających się na terenie wsi, a także współpracuje z lokalnym klubem sportowym „Sprint”.
Jest dobrym organizatorem, w gronie sołtysów uznany za wspaniałego kolegę, zawsze życzliwy i chętny do pomocy.
Od 2004 roku razem z żoną Bernadettą pełnią rolę rodziny zastępczej, a od roku 2010 funkcję rodziny zastępczej zawodowej. Przez ten czas opiekę znalazło u nich 8 dzieci w tym 2 z niepełnosprawnościami, Obecnie opiekują się czwórką dzieci.
Starostwo Powiatowe wraz z prezydentem Mielca w kwietniu 2022 roku wyróżniło ich honorową statuetką w konkursie Laureaci 2021 w kategorii „Rodzina”.
Warto zaznaczyć, że z pokolenia na pokolenie w jego rodzinie ktoś pełnił ważną funkcję społeczną, sołtysem był jego dziadek, sołtysem był wujek Franciszek Puła i sołtysem brat jego babci Wawrzyniec Cichoń.
Doceniając jego zasługi Rada Miasta przyznała „Medal za Zasługi dla Miasta i Gminy Radomyśl Wielki” (2017).