MODELARNIA LOTNICZA
MODELARNIA LOTNICZA założona przy stowarzyszeniu Nasze Miasto Radomyśl Wielki w 2008 roku. Pierwszy występ nastąpił 31 sierpnia na pikniku sportowo-lotniczym na stadionie sportowym na zawodach „Mały Gordon-Bennett” dla dzieci w puszczaniu gumowych balonów napełnianych gazem helem. Do balonów podczepiona była karta z danymi zawodnika. Zajęcia w modelarni rozpoczęły się 17 września w dwóch grupach, młodsza i starsza, prowadzili je uprawnieni instruktorzy pil. dośw. Zbigniew Świerczyński i mgr inż. Witold Sroczyński. Zajęcia odbywały się w jednym z pomieszczeń budynku przy ul. Cichej, udostępnionym przez Zespół Szkół, z którym stowarzyszenie posiada podpisane Porozumienie o współpracy. Dzień później odbyła się wycieczka uczestników wraz z rodzicami na lotnisko do Aeroklubu Mieleckiego.
Jeszcze w tym roku odbyły się zawody latawców na boisku sportowym Gimnazjum, gdzie starowało ok. 30 latawców, była prelekcja lotnicza „Lotnictwo moje hobby” i 13 grudnia podsumowanie kursu „Pierwszy krok w modelarstwie”, rozdanie dyplomów i zabranie do domu wykonanych przez siebie ok. 40 modeli różnych szybowców.
W roku 2009 modelarze rozpoczęli już w styczniu od startu w Mistrzostwach Aeroklubu Mieleckiego w kategorii „modele halowe”, zajmując IV miejsce. Zajęcia rozpoczęły się w marcu, doszedł nowy instruktor Tomasz Burek mistrz Polski i wicemistrz świata w klasie modeli swobodnie latających. Budowano balony papierowe na ogrzane powietrze, już w kwietniu na XX Mistrzostwach Aeroklubu Mieleckiego starowało 22 zawodników, I miejsce zajął nasz zawodnik Wojciech Trybulec a III miejsce Marcel Idzik. Na kolejnych zawodach w lipcu pt. ”Młodzi modelarze – lotnicy na start” w klasie F1A/M Szymon Wolak i Andrzej Rusinowski zajęli I i II miejsca. Miesiąc później starowali w eliminacjach do Pucharu Polski w Krośnie, gdzie zajęli IV i V miejsce w klasie F1G. W wrześniu nasz najmłodszy zawodnik Wojciech Trybulec wygrał konkurs rysunkowy „Samolot moich marzeń”. W grudniu podsumowano działalność modelarni na zawodach z udziałem modelarzy z Tuszowa i Mielca, rozdano nagrody i dyplomy.
Kolejny rok 2010 rozpoczął się od organizacji na terenie Gimnazjum eliminacji do Ogólnopolskich Zawodów Pucharu Polski, halowych modeli latających klasy F1N, wspólnie z Mieleckim Stowarzyszeniem Modelarzy Lotniczych i Aeroklubem Mieleckim. Udział wzięło ponad 70 zawodników z całej Polski. W maju udział modelarzy w XXIII Mistrzostwach Aeroklubu Mieleckiego, odbywających się w Tuszymie w konkurencji FB, balony na podgrzane powietrze. Startowało od nas 6 zawodników, najwyżej uplasował się Michał Chmiel, zajmując II miejsce. W czerwcu odbyły się 41 Mistrzostwa Aeroklubu Mieleckiego p/n „Młodzi modelarze – lotnicy na start” w Mielcu. Z naszej modelarni uczestniczyło 6 zawodników, zajęliśmy dwa I miejsca w konkurencji F1A/M Andrzej Rusinowski i w kategorii S6A Paweł Cichoń. W lipcu udział modelarni w obchodach Dni Radomyśla, start balonów na ogrzane powietrze, „Mały Gordon-Bennett”, rakiety i modele wolno latające z udziałem modelarni z Tuszymy. W wrześniu wspólnie z Stowarzyszeniem „Nasza Gmina” uczestniczyliśmy w organizowaniu pikniku dla dzieci niepełnosprawnych w Pniu, przygotowanie i wypuszczanie przez dzieci baloników napełnianych gazem balonowym z przyczepionymi karteczkami z życzeniami od dzieci do znalazców baloników. W październiku był organizowany Wielki Piknik sportowo-modelarski na zakończenie lata, z udziałem drużyn juniorów rozgrywających mecz piłkarski, były zawody „III Mały Gordon Bennett” na balony napełnione helem, balony napełniane gorącym powietrzem, loty modeli szybowców, pokaz lotu modelu sterowanego radiem i zawody latawców organizowane przez Mieleckie Stowarzyszenie Modelarni Lotniczych. W pikniku wzięli również udział modelarze z Szkoły Podstawowej w Tuszymie. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody a zwycięscy dodatkowo dyplomy. Piknik zakończono pieczonymi kiełbaskami, herbatką i słodyczami. Impreza była dofinansowana przez Powiat Mielecki.
Rok 2011 podobnie jak poprzednio był udany, nasi zawodnicy zajmowali czołowe miejsca w Mistrzostwach Aeroklubu Mieleckiego w kategorii F1N (kategoria wiekowa do 14 lat). I miejsce Wojciech Trybulec, II miejsce Andrzej Rusinowski. Wojciech Trybulec ustanowił również nowy rekord hali wynoszący 25,0 sek. w Mistrzostwach Stowarzyszeń Lotniczych w swojej kategorii wiekowej. Za czynny udział i sukcesy modelarnia lotnicza otrzymała bezpłatnie 2 modele szybowców zdalnie sterowanych „Fuks”, od MSML w Mielcu. W kwietniu XXIV Mistrzostwa Aeroklubów i Stowarzyszeń w klasie modeli balonów na ogrzane powietrze (FB). Z naszej modelarni startowało czterech zawodników, I miejsce zajął Michał Chmiel, III Mateusz Król, IV Nikodem Leśniowski i VI Wojciech Trybulec. Otrzymali dyplomy z zgarnęli najlepsze nagrody. W sierpniu udział modelarzy w Gminnych Dożynkach 2011 w Dąbiu. Start balonów na ogrzane powietrze, zawody balonowe „Mały Gordon Bennett” i modele wolno-latające. Wręczenie nagród na zakończenie projektu „Wakacje z lotnictwem”. Jeszcze tym miesiącu zorganizowano wycieczkę dla modelarzy do Muzeum lotnictwa w Krakowie, udział wzięło 17 uczestników wycieczki.
Rok 2012 w lutym udział naszych modelarzy w Mistrzostwach Aeroklubu mieleckiego, w zawodach szybowców halowych w klasie F1N do Pucharu Polski w hali MOSiR w Mielcu. Udział wzięli: Andrzej Rusinowski i Wojciech Trybulec, zajmując odpowiednio II i III miejsce. W marcu rozpoczęły się zajęcia w modelarni lotniczej „Mały modelarz” i „Mistrz szachownicy” wg projektu „Małe projekty” finansowane przez Urząd Marszałkowski. Puchar Polski, Ogólnopolskie Zawody Modeli Szybowców Halowych w klasie F1N w Tarnobrzegu. Z naszej modelarni w kategorii młodzik-chłopcy startowało 3 zawodników: Wojciech Trybulec, Damian Bawoł, Michał Chmiel. Najlepszy wynik osiągnął Wojciech Trybulec 13 miejsce na 38 zawodników. Czerwiec, uroczyste otwarcie Placu zabaw przez stowarzyszenie, przecięcia wstęgi dokonali dzieci, które pracowały przy malowaniu placu. W ramach uroczystości odbyły się zawody Mały Gordon-Bennett, balony na ogrzane powietrze, lot modelu samolotu z kamerą nad placem zabaw i Radomyślem. W lipcu kolejne mistrzostwa Aeroklubu, z naszej modelarni startowało 3-ch zawodników, Andrzej Rusinowski w klasie modeli zdalnie starowanych szybowców F3J/M zajął I miejsce, a w klasie modeli swobodnie latających F1H zajął III miejsce, pozostali Mateusz Król i Tomasz Kubisztal zajęli odpowiednio II i III miejsce w klasie modeli swobodnie latających F1A/M. Otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. W październiku start naszych trzech modelarzy w „Święcie latawca” organizowanym przez Aeroklub Mielecki, wspólnie z SS „Społem” w Mielcu. Wszyscy otrzymali nagrody w postaci słodyczy.
Lata 2013, 2014, 2015 i 2016 wyglądały podobnie, zajęcia, zawody i starty przy różnych okazjach, rozpoczęcie wakacji, dzień dziecka, święto niepodległości, otwarcie placów zabaw, każda uroczystość w mieście nie odbyła się bez uczestnictwa modelarzy ze swoimi kolorowymi balonami. Chętnych do modelarni było zawsze bardzo dużo, zajęcia trzeba było prowadzić w grupach, aby się wszyscy pomieścili. Lekcje odbywały się na poziomach podstawowym jak i zaawansowanym, ponieważ uczestniczyli modelarze z kilkuletnim stażem, którzy już latają modelami zdalnie sterowanymi. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu do końca czerwca z przerwą wakacyjną. W tym czasie w 2014 roku nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa, który został radnym RM, stowarzyszeniem kierował Edward Jarosz.
Trudności rozpoczęły się w 2017 roku, decyzją Burmistrza musieliśmy opuścić lokal bez propozycji lokalu zastępczego, który został przeznaczony pod Klub Senior+, były również dwie propozycje usunięcia stowarzyszenia z lokalu Remizy, padały argumenty m.in., że stowarzyszenie można zarejestrować i prowadzić w domu.
Pojawił się również problem z Radą Osiedla, która przez laty wspierała stowarzyszenie na działalność w tym modelarnię lub szachy, teraz nagle okazało się to niemożliwe. W środkach przeznaczonych na sport, do konkursu były dopuszczone piłka nożna i szachy, sport modelarski okazał się nie sportem, a rozwój i sukcesy dzieci okazały się mało ważne.
W związku z tym Zarząd stowarzyszenia na posiedzeniu w dniu 26 marca 2017 podjął decyzję o zaprzestaniu działalności dwóch sekcji Modelarni lotniczej i Klubu szachowego. Historia klubu będzie przedmiotem oddzielnego wpisu.
Cały sprzęt modelarski narzędzie, materiały i modele zostały przekazane do Szkoły Podstawowej w Zdziarcu, z którą stowarzyszenie ma podpisane porozumienie o dobrej współpracy. Teraz dzieci z Radomyśla będą jeździć na zajęcia do Zdziarca, modelarstwo jak piłka nożna czy szachy nie są sportem.