MAJDAŃSKI Ryszard lek. wet.

MAJDAŃSKI Ryszard, urodzony 14 listopada 1950 r., w Majdanie Nepryskim, gm. Józefów, pow. biłgorajski.
Liceum Ogólnokształcące ukończył w Józefowie Biłgorajskim. Absolwent Wydziału Weterynaryjnego Akademii Rolniczej w Lublinie w 1977 r. Ukończył studia podyplomowe na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i w Centralnym Instytucie Weterynaryjnym w Pławach.
Po studiach rozpoczął pracę w Państwowych Zakładach Lecznictwa Zwierząt w Radomyślu Wielkim, kolejno na stanowisku ordynatora, specjalisty ds. drobiu, kierownika PZLZ. Stale się dokształcał, odbył specjalistyczne Studia Podyplomowe w Państwowym Instytucie Weterynarii i posiada dyplomy Specjalisty chorób drobiu i ptaków ozdobnych uzyskany w maju 1997, oraz tytuł specjalisty higieny zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego uzyskany w grudniu 2007 roku. Został wpisany na listę lekarzy weterynarii pod numerem 00426 i miał prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Od lat mieszkał w Radomyślu Wielkim, tutaj znalazł swą „małą ojczyznę”, prowadził Przychodnię Weterynaryjną „Aves”. Chętnie udzielał się społecznie, w latach 1998-2002 pełnił funkcję w Radzie Powiatu Mieleckiego oraz wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim przez dwie kadencje w latach 1994 – 1998 i 1998 – 2002.
Był wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Radomyskiej. Jego pasją był przydomowy ogródek i pisanie wierszy, drukowanych na łamach czasopism oraz dwóch tomików poetyckich „Poezje” (2000 r.) i „Moje miasto” (2003 r.), wiersz tytułowy stanowi nieoficjalny hymn Radomyśla Wielkiego. „Spacer po Radomyślu” i inne wiersze są poświęcone ludziom tu mieszkającym, nierzadko piętnując i naśmiewając ich wady. Pisał również wiersze okolicznościowe np. na odsłonięcie tablicy poświęconej Tadeuszowi Łomnickiemu, czy z okazji odsłonięcia pomnika ku czci lotników z Dywizjonu 303. Są też wiersze związane z sytuacją polityczną, gospodarczą, wesołe i pełne zadumy nad przemijaniem „Zaduszki” i wartością życia. Każdy z nich niesie jakieś głębsze przesłanie, zmusza do zastanowienia, a czasem do refleksji. Są wśród nich także fraszki zakończone celnymi morałami np. „Fraszka o psie burmistrza”. Cała twórczość przepełniona była optymizmem i humorem. Dowcip, jak również łatwość nawiązywania kontaktów, odziedziczył Ryszard po dziadku, chętnie był zapraszany na różne spotkania gdzie był duszą towarzystwa. Zawsze brał życie na wesoło, bywał wodzirejem na imprezach studenckich, weselach, dożynkach, na których na poczekaniu wymyślał przyśpiewki i wierszyki mające na celu rozśmieszenie lub rozluźnienie atmosfery.
Jego wiersze znalazły się również w tomiku poezji „Wiersze radomyskich poetów” (2010 r.) oraz „Witraż z Chironem w tle, Antologia poezji lekarzy weterynarii” (2011 r.).
Był człowiekiem pogodnym i wesołym, szybko zdobywał przyjaciół i sam był lubiany. Jego życiowym mottem było „Człowiek jest tyle wart, ile pomoże drugiemu człowiekowi”. Na swoim koncie posiadał szereg podziękowań, dyplomów, odznak i medali za pracę społeczną i zawodową.
W 2017 roku otrzymał z rąk Dziekana Akademii Rolniczej w Lublinie, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej „Honorowy Dyplom Lekarza Weterynarii”. W 2020 roku jego Przychodnia Weterynaryjna „Aves”, którą prowadził została wyróżniona pucharem na Gali Biznesu w kategorii „Wytrwały Przedsiębiorca”.
Choroba Covid, która go dopadła nadwyrężyła jego organizm, zmarł 12 kwietnia 2025 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Kaplicy Cmentarnej w Radomyślu, żegnany przez bardzo liczną grupę przyjaciół i mieszkańców Radomyśla, pochowany został na Cmentarzu Komunalnym w Dębicy przy ul. Wielopolskiej,