LIS Paweł
LIS Paweł urodzony 3 lutego 1949 roku w Knapach w pow. tarnobrzeskim, syn Wojciecha i Marii. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Mielcu z maturą w roku 1968. Od najmłodszych lat kochał muzykę, występował w szkolnej orkiestrze i zespole estradowym „Syrenka”.
Jako nauczyciel muzyki trafił do Radomyśla Wielkiego do Szkoły Podstawowej w latach 1968 – 1977, tutaj założył trzygłosowy chór dziecięcy i orkiestrę mandolinową. Z tymi zespołami wielokrotnie występował w Wojewódzkich Przeglądach Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie i Tarnowie, zdobywając szereg wyróżnień i nagród. W tym okresie podnosił swoje kwalifikacje kończąc Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Kielcach (1975) kierunek – wychowanie muzyczne oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kierunek – pedagogika, uzyskując tytuł magistra (1977).
Od roku 1977 pracował w Mielcu, jako nauczyciel muzyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Konarskiego, rok później zorganizował szkolny chór mieszany i po kilku latach owocnej działalności w Mielcu i na terenie województwa, w roku 1986 przyszły pierwsze sukcesy ogólnopolskie. Zdobyli „Brązowy Kamerton” w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dzieci i Młodzieży. Od tego czasu chór regularnie znajduje się w czołówce tego prestiżowego konkursu, organizowanego w Bydgoszczy, Kaliszu i Częstochowie, zdobywając ogólnie 2 „Złote Kamertony”, 6 „Srebrnych” i 4 „Brązowe”, poza tym ”Brązową Harfę Eola” i „Schola Cantorum” w Kaliszu w 1997 r. W Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” nagrodę główną w Rzeszowie w 1997, oraz kilkakrotnie I i II miejsce. Nagrywał dla Polskiego Radia i TV w Rzeszowie i wydał własną płytę w roku 2000.
Od roku 1986 był również dyrygentem nauczycielskiego chóru „Akord” w Mielcu, jednego z najlepszych chórów nauczycielskich w kraju, kilkakrotnego laureata Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie, był także chórmistrzem Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”. Z wszystkimi wymienionymi zespołami występował w Mielcu i na terenie kraju, a także zagranicą. Jako nauczyciel muzyki przygotowywał również indywidualnie uczniów do Ogólnopolskiej Olimpiady Artystycznej – sekcja muzyki, gdzie jego uczniowie zajmowali wysokie miejsca i wyróżnienia.
Za wybitne osiągnięcia artystyczne, dydaktyczne i wychowawcze, został wyróżniony szeregiem medali, odznaczeń i nagród, tych lokalnych przyznanych przez Starostę i państwowych: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Odznaką ZNP i Odznaką Honorową Złotą Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Trzykrotnie Nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania, Nagrodą Specjalną, a także czterokrotnie Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej. Ostatnio w 2019 r. odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.