LIGA MORSKA w Radomyślu Wielkim
LIGA MORSKA w Radomyślu Wielkim (zwana też często Morską i Kolonialną), obchody Święta Morza w Polsce mają swój początek w 1932 r., kiedy to Liga Morska, oddział w Gdyni, dnia 8 lutego tegoż roku, na zebraniu swego zarządu podjęła postanowienie „prowadzić przedstawicieli narodu nad morze, ukazywać im dalekie cele za morzem i to wszystko, co w ubiegłym roku na morzu dokonano”. Padła propozycja organizowania corocznie Święta Morza w okresie letnim, zaakceptowana przez Zarząd Główny.
Od tamtej pory we wszystkich miastach, gdzie działały lokalne komórki Ligi, organizowano podobne uroczystości. Tak w Radomyślu Wielkim jak i innych miastach, organizowano wówczas m.in. festyny, zawody kajakowe i kwesty.
W Radomyślu otwarcie stadionu nastąpiło w 1931 roku, na którym oprócz rozgrywek sportowych odbywały się większe uroczystości państwowe i lokalne, oraz dożynki. Niedługo później wykonano basen, na którym odbywały się zawody pływackie i kajakowe oraz uroczyste otwarcie Ligi Morskiej w roku 1935.
Istniał wybrany Komitet Ligi Morskiej, który inicjował i organizował imprezy związane ze Świętem Morza. Działania wojenne ograniczył działalność stowarzyszeń, ale zaraz po wojnie wracały do działalności kluby i związki. W roku 1949 oficjalnie jest podana działalność kół: Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Związek Samopomocy Chłopskiej, Liga Lotnicza, Liga Kobiet i reaktywowana do życia Liga Morska. Przewodniczącym ligi został wybrany Michał Pleban, sekretarzem – Stanisław Pachoł i skarbnikiem – Wojciech Kalita.
Na zdjęciu widać wysoką konstrukcję z transparentem i napisem „PRZEZ MORZE DO POTĘGI POLSKI” ze znaczkiem Ligi Morskiej, na dole kajak z osobami, na nim napis „RADOMYŚLANKA”.