KURAŚ Władysław
KURAŚ Władysław ps. „Wilga”, urodzony 16 sierpnia 1914 roku w Zdziarcu gm. Radomyśl Wielki, syn Franciszka i Katarzyny z domu Baran. Rodzice prowadzili małe gospodarstwo rolne. Mając dwa lata zginął jego ojciec na froncie I wojny światowej, w wieku 7 lat poszedł do szkoły powszechnej, kończąc 4-klasową szkołę w roku 1925 w Zdziarcu.
W marcu 1937 roku zostaje powołany do służby wojskowej do 12 p.a.l. 3 Bat., w Przemyślu, następnie 4 stycznia 1938 r. przeniesiony do K.O.P-u w Czortkowie, a 19 września 1938 roku przeniesiony do rezerwy. Z chwilą wybuchu II wojny światowej zmobilizowany w stopniu kanoniera do 5 P.A.L. i brał udział w obronie Lwowa wraz z swoimi kolegami Władysławem Suchym z Partyni i Janem Adamowiczem pod dowództwem kpt. Stępnia i por. Warchoła. Po 20 dniach ciężkich walk we Lwowie dostał się do niewoli niemieckiej przetrzymywany w Mościskach, gdy zebrano już dużą grupę jeńców transportem kolejowym wieziono ich do Niemiec. Przed Tarnowem wyskoczył razem z kolegą Suchym Wł. z pociągu i powrócili do domu on do Zdziarca, drugi do Partyni.
W dniu 1 stycznia 1943 roku został zaprzysiężony przez Gminnego Komendanta BCh Józefa Kułagę, przyjmując ps. „Wilga” i skierowany do plutonu Władysława Barana ps. „Piła” w Zdziarcu. Jako były żołnierz WP posiadał broń palną i był używany do zabezpieczenia narad dowódców w Zdziarcu, Dąbrówce Wisłockiej i Dąbiu. Ponadto rozwoził prasę i pisma organizacyjne „Gwardzista”, „Nasze Drogi” i inne od Józefa Cnoty z Dąbrówki do Dąbia do Stanisława Kołka, do Żarówki do Ludwika Cichonia i do Zdziarca do Stanisława Chmiela.
Brał udział w rozbiciu mleczarni w Rudzie blokując drogę Radomyśl – Ruda, zajmował się również gromadzeniem broni i ćwiczeniami z nowymi adeptami. Od 1971 roku był członkiem PSL pracując na 3 hektarowym gospodarstwie i jako woźnica dostarczał mleko do mleczarni w Radomyślu. Od 1976 roku był członkiem ZBoWiD koła w Radomyślu Wielkim.
Zmarł w 2005 roku, pochowany został na cmentarzu parafialnym w Zdziarcu.