KRZYŻ METALOWY Z RZEŹBAMI w Partyni
KRZYŻ METALOWY Z RZEŹBAMI w Partyni stoi przy drodze 984 przed Potokiem Zgórskim. Pierwszy drewniany z XIX w. postawiony jak większość krzyży w tym czasie z wdzięczności za ustąpienie choroby cholery, która nawiedziła te strony. Krzyż postawił niemiecki osadnik Baum, który mieszkał na Pniu, krzyż z czasem uległ zniszczeniu, następnie na tej parceli Rodzina Oleksiaków w roku 1970 postawiła nowy drewniany z rzeźbami Chrystusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej Bolesnej, św. Jana Ewangelisty i narzędziami męki pańskiej, pod blaszanym daszkiem znajdowały się dwie figury świętych poniżej grupy Ukrzyżowania.
Obecny metalowy krzyż postawił Władysław Oleksiak lokalny przedsiębiorca, zachował pierwotny układ z nieznacznymi zmianami: nad trójkątnym ozdobnym daszkiem umieszczona zastała korona cierniowa, pod daszkiem figurka Chrystusa, niżej narzędzia męki: gwoździe, młotek, obcęgi, dwie włócznie i drabina.
Na odwrotnej stronie umieszczono metalową tabliczkę o treści: Krzyż wg projektu / ks. prał. Stanisława Niemca / Wykonała firma OLMET / w 2017 r.
Krzyż całkowicie metalowy pomalowany jest na kolor drewna, brązowy zamocowany na metalowej płycie, przykręcany śrubami do cementowego bloku, zawsze zadbany i przyozdobiony kwiatami.