KOŚCIÓŁ parafialny w Zdziarcu WYPOSAŻENIE I WYSTRÓJ
KOŚCIÓŁ parafialny w Zdziarcu WYPOSAŻENIE I WYSTRÓJ, gm. Radomyśl Wielki.
W ramach wyposażenia ruchomego przez Konserwatora zabytków wyznaczono:
- Ołtarz główny – neobarokowy, drewniany, polichromowany i złocony z końca XIX w. Wysokość 7 m, szer. 6 m, głębokość 1,3 m. Jednokondygnacyjny, trójosiowy. W środkowej części kondygnacji znajduje się wnęka z obrazem Matki Bożej Zdziarzeckiej w bogato zdobionej ramie. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, oparty o niderlandzki pierwowzór z XV-XVI w., uznany za słynący łaskami i otoczony wielkim kultem. Obok obrazu dwie pary kolumn wspierają mocno oprofilowany gzyms. Po bokach ołtarza znajdują się figury świętych: Kazimierza i Wojciecha pomiędzy parami kolumn. W zwieńczeniu znajduje się półkolisty fronton z grupą trzech aniołków.
- Ołtarz boczny (lewa str.) p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – neobarokowy, drewniany, polichromowany i złocony z końca XIX w. Wysokość 5,9 m. szer. 2,5 m i głęb. 1,2 m., jednokondygnacyjny w formie architektonicznej. W centralnej części we wnęce zakończonej półkoliście znajduje się obraz Matki Bożej w ozdobnej ramie. Na zewnątrz po dwie kolumny bogato zdobione i złocone z twarzami aniołów, zakończone u góry również uskrzydlonymi aniołkami. Całość od góry zamyka forma dekoracyjna w formie wieńca z chrystogramem. Nad płytą stołu ołtarza obraz św. Jana Pawła II.
- Ołtarz boczny (prawa str.) p.w. Antoniego Padewskiego – neobarokowy, drewniany, polichromowany i złocony z końca XIX w. Wysokość 5,9 m. szer. 2,5 m i głęb. 1,2 m., jednokondygnacyjny w formie architektonicznej zbliżonej do lewego ołtarza. W centralnej części ołtarza znajduje się obraz św. Antoni Padewski, nad którym umieszczone są dwie uskrzydlone główki. U góry w półokrągłym zamknięciu postać dwóch aniołów trzymających w ręku Veraicon. Na płycie stołu ołtarza obraz Jezusa Miłosiernego.
- Ambona – rok 1925, drewniana i polichromowana. Wysokość 3,6 (kosz z baldachimem). Baldachim i kosz podwieszony przy ścianie, wejście do kosza schodami wewnątrz muru. Każda ze ścian kosza oddzielona kolumnami, wewnątrz na prostokątnej płyciźnie obrazy przedstawiające poszczególne córki św. Zofii: Wiara, Nadzieja i Miłość. Baldachim stylistyką i średnicą zbliżony do kosza.
- Chrzcielnica – neobarokowa, drewniana, polichromowana z końca XIX w. Wysokość 2,6 m. średnica 1,1 m. w kształcie kielicha o podstawie ośmioboku. Na każdej ze ścian czaszy dekoracja kwiatowa. Pokrywa chrzcielnicy scalona z korpusem, formą zbliżona do kopuły latarni zakończona figurą. Dostęp do wody poprzez otwierane drzwiczki.
- Organy – neogotyckie, drewniane, polichromowane i złocone z roku 1983, wykonane w firmie braci Rieger-Jaegerndorf. Wymiary: wys. 4,3 m. szer. 3,1 m. i głęb. 1,7 m. Organy 7-głosowe, architektonicznie jednosekcyjne, siedmiogłosowe ustawione na cokole. Organy przeniesiono z kościoła w Przecławiu w roku 1957.
- Witraż z przedstawieniem Serca Jezusowego – rok 1926, wymiary: wys.3,2 m. szer. 1,15 m., południowa ściana prezbiterium. Zamknięty w ostrołukowym otworze okiennym, pola szklane przeważnie prostokątne, barwione i malowane. W górnej części półpostać Chrystusa w typie Serca Jezusowego, dolna część stylizowane gałązki z liśćmi. Witraż sygnowany przy dolnej krawędzi KRAKOWSKI ZAKŁAD WITRAŻÓW S.G. ŻELEŃSKI. W dolnej partii inskrypcja na szarfie FUNDACJA CZŁONKÓW STRAŻY HONOROWEJ / SERCA JEZUSOWEGO w ZDZIARCU w 1926 R. / ZNISZCZONY W 1944 R. ODTWORZONO w 1949 R. /
- Witraż z przedstawieniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus – rok 1926, wymiary: wys.3,2 m. szer. 1,15 m., północna ściana prezbiterium. Zamknięty w ostrołukowym otworze okiennym, pola szklane przeważnie prostokątne, barwione i malowane. W górnej części półpostać św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dolna część stylizowane gałązki z liśćmi. Witraż sygnowany przy dolnej krawędzi KRAKOWSKI ZAKŁAD WITRAŻÓW S.G. ŻELEŃSKI. W dolnej partii inskrypcja na szarfie FUNDACJA RODZINY DYKAZÓW z ZDZIARCA w 1926 / ZNISZCZYŁA WOJNA w 1944 r. ODTWORZYŁ w 1949 / STARANIEM X.Z.ZAJĄCA S.G.ŻELEŃSKI w KRAKOWIE. /
Powyższe wyposażenie kościoła parafialnego w Zdziarcu p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, zostało wpisane w rejestr zabytków ruchomych województwa podkarpackiego decyzją Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu pod Nr B – 942 z dnia 18 czerwca 2019.