KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH w Partyni
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH w Partyni gm. Radomyśl Wielki, powstało i zostało zarejestrowane w Starostwie w Mielcu w roku 1968. Główną organizatorką powstania koła była Rozalia Oleksiak, która od początku pełni funkcję prezeski, początkowo pomagali jej Halina Lipa wiceprezeska, Bronisława Stachowicz, Maria Mydlarz, a później Grażyna Chmiel, koło liczyło ponad 20 osób. Pierwszą działalnością był zakup kurcząt dla gospodyń, bo tylko koła mogły otrzymać pisklęta. Dalszą działalnością było założenie wypożyczalni sprzętu gospodarstwa domowego na różne uroczystości rodzinne i wesela. Tą działalnością głównie zajmowała się Grażyna Chmiel. Staraniem koła powstał mały Plac zabaw przy szkole podstawowej, przy wielkim zaangażowaniu Marii Mydlarz. Koło prowadziło szeroką działalność kulturalną, założyło Zespół Pieśni i Tańca „Partynianie”. Posiadało własną kapelę w której należy wymienić: Józefa Dziekana długoletniego i zasłużonego kierownika zespołu, akordeon, Stanisława Dziekana kontrabas i perkusja, Mikołaja Krawca skrzypce, Józefa Chmurę saksofon i Franciszka Siembaba skrzypce.
W skład zespołu śpiewaczo-tanecznego wchodziły panie: Rozalia Oleksiak, Józefa Paciorek, Józefa Sucha, Julia Tyks, Maria Lasek i Halina Lipa. Wymienione sześć osób stanowiły trzon zespołu, dodatkowo uczestniczyły również panie: Barbara Suchy, Genowefa Kopera, Danuta Paciorek, Małgorzata Ryczek z mężczyzn: Stanisław Lipa, Ryszard Lasek, Mateusz Machnik, Marcin Kilian i wiele innych. Zespół posiadał ładne jednakowe stroje, grał, śpiewał i tańczył występując na różnych uroczystościach kościelnych, społecznych i patriotycznych w gminie i województwie. Wyjeżdżał na występy do Zgłobic, Zakliczyna, Olszyn, Częstochowy i innych miejscowości, zajmując I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych w Dębnie (1988). Koło z Partyni było reprezentowane na Ogólnopolskim Zjeździe Kółek Rolniczych w Warszawie i na uroczystościach 130-lecia założenia kół w Piasecznie.
Praktycznie od początku swego istnienia KGW wykonywało wieńce dożynkowe, prezentując je na dożynkach gminnych oraz początkowo na Małopolskim, później na Podkarpackim Konkursie Wieńca Dożynkowego, zajmując zawsze czołowe miejsca. Obecnie Koło pod przewodnictwem Rozalii Oleksiak skupia się nadal na wykonywaniu coraz bardziej skomplikowanych i pięknych wieńców dożynkowych wciągając w tą działalność młodsze pokolenie. Wynikiem ich owocnej pracy jest pakiet różnych listów i dyplomów, czekając na miejsce ich prezentacji.