KASPRZYK Włodzimierz Adam
KASPRZYK Włodzimierz Adam, urodzony 20 sierpnia 1912 roku w Radomyślu Wielkim, syn Antoniego Hipolita i Marii z domu Fuchs. Ojciec był lekarzem prowadził własną praktykę lekarską w Radomyślu w latach 1910-1914 do wybuchu I wojny światowej, dodatkowo zatrudniony był przy Sądzie Powiatowym w Radomyślu, jako lekarz więzienny. Od 1 sierpnia 1914 pełnił służbę wojskową, po jej zakończeniu powrócił do Radomyśla, gdzie nadal praktykował jako lekarz do roku 1919.
Rodzina po I wojnie światowej przeniosła się do miejscowości Podhajce w województwie tarnopolskim, gdzie ojciec został dyrektorem szpitala powiatowego. Włodzimierz uczęszczał do gimnazjum w Brzeżanach, a następnie do Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Lwowie, gdzie zdał maturę w roku 1932. Po maturze ukończył podchorążówkę, a następnie w latach 1934 -1938 studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na Wydz. Rolniczym. Podczas studiów odbywał ćwiczenia wojskowe i od 1 stycznia 1936 roku zostaje awansowany na podporucznika piechoty rezerwy.
Po ukończeniu studiów broni pracę końcową i otrzymuje dyplom inżyniera rolnictwa w roku 1937. Ostatni egzamin końcowy zdaje w marcu 1939 roku. W tym czasie pracuje już Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach. Z chwilą wybuchu wojny bierze udział w kampanii wrześniowej, po napadzie wojsk sowieckich 17 września 1939 roku na Polskę, dostaje się do niewoli i osadzony w obozie specjalnym NKWD w Starobielsku, nr na liście obozowej 1288. Wiosną 30 kwietnia 1940 roku zostaje zamordowany w więzieniu w Charkowie. Jego ciało spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Charkowie-Piatichatkach.
W listopadzie 2007 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej zostaje pośmiertnie awansowany na stopień porucznika.
Tabliczki memoratywne z jego nazwiskiem znajdują się w Katedrze Polowej WP i Muzeum Katyńskim w Cytadeli w Warszawie, a także na Ścianie Katyńskiej w Mielcu przy kościele św. Mateusza.
W Radomyślu Wielkim mieście jego urodzenia społeczeństwo miasta uhonorowało jego pamięć dnia 13 kwietnia 2010 roku sadząc „Dąb Pamięci” i umieszczając tabliczką z jego imieniem przy Gimnazjum Publicznym im. Jana Pawła II, obecnie Szkole Podstawowej.