JOŁDA Teresa Halina
JOŁDA Teresa Halina (z domu Rusin), urodzona 17 listopada 1958 r. w Radomyślu Wielkim, córka Stanisława i Antoniny z domu Wolak. Szkołę Podstawową kończy w Zdziarcu, gdzie mieszka do 1980 r. Absolwentka Zasadniczej Szkoły Metalowej w Mielcu, następnie Wieczorowe Technikum Rolnicze w Radomyślu Wielkim w 1980 r. (specjalność uprawa roślin, hodowla zwierząt).
Prowadzi wraz z mężem Tadeuszem specjalistyczne rozwijające się gospodarstwo rolne w Dąbiu. Mają pięcioro dzieci: Martę, Piotra, Marcina, Paulinę i Mateusza. Na początku lat 90-tych wstępuje do PSL-u, gdzie bierze czynny udział w jego pracach, z ramienia tej partii kandyduje i zostaje wybrana do Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim na lata 1998-2002, gdzie pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego Komisji Rolnictwa, Rozwoju Gospodarczego i Finansów. Za jej staraniem zostaje wykonane m.in. modernizacja starej i nowej szkoły w Dąbiu, zmiany reorganizacyjne Ośrodka Zdrowia w Radomyślu Wielkim i zbudowanie mostu na rzece Śnieżce w Dąbiu. W 2003 r. zostaje wybrana na delegatkę do Rady Powiatu w Mielcu, Podkarpackiej Izby Rolniczej w Boguchwale, pełniąc tam funkcję przez trzy kadencje 2003-2007-2011-2015 w drugiej kadencji powierzono jej funkcję Przewodniczącej Rady Powiatu Mieleckiego Podkarpackiej Izby Rolniczej oraz funkcję delegata na Walne Zgromadzenie Podkarpackiej Izby Rolniczej, na Walnym zostaje wybrana członkiem Komisji Rewizyjnej. W trzeciej kadencji zostaje Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej i Komisji ds. Kobiet.
Pracuje dużo społecznie, od 2007 r. oddelegowana do pracy w Społecznej Komisji przy Powiatowym Urzędzie Pracy, brała także udział w komisjach szacujących szkody po klęskach żywiołowych na terenie gminy Radomyśl Wielki.
W 2010 r. z ramienia PSL była kandydatem na posła Rzeczypospolitej Polskiej, podczas kampanii poczyniła skuteczne starania o zakończenie budowy drogi powiatowej Radomyśl w kierunku Dąbia. W kadencji 2011-2015 została wybrana na członka Rady Wsi Dąbie.
W 2012 r. Starosta Powiatu powołuje ją w skład Powiatowej Rady Zatrudnienia w Mielcu.
Uczestniczyła wielu kursach, szkoleniach, wyjazdach studyjnych z zakresu rolnictwa, m.in. Racjonalne żywienie, Podstawy rolnictwa ekologicznego, Ubezpieczeń majątkowych, Organizacji rynków i marketing produktów rolnych, Likwidacji szkód łowieckich w uprawach rolnych, Cele Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz osi 4. Lider, Zasad otrzymywania dopłat bezpośrednich i wielu innych.
Otrzymała szereg dyplomów i podziękowań, w lutym 2011 r. została wyróżniona Odznaką Honorową Podkarpackiej Izby Rolniczej im. Świętego Izydora Oracza, a w 2013 r. na uroczystej sesji Rady Miejskiej została uhonorowana wyróżnieniem za działalność na rzecz społeczności lokalnej.