JAROSZ Stanisław
JAROSZ Stanisław, ps. „Ciechan” urodzony 3 marca 1912 roku w Radomyślu Wielkim, syn Antoniego i Antoniny z domu Wolińskiej. Szkołę powszechną ukończył w miejscu urodzenia, dalszą naukę kontynuował w gimnazjum w Krakowie a później w Łańcucie, gdzie zdał maturę w 1931 roku. Po maturze rozpoczął studia na Wydz. Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, kończąc obroną pracy magisterskiej w 1936 roku.
Swoją pierwszą pracę rozpoczął w Radomyślu w kancelarii adwokackiej dr Feliksa Kralisza, jednak praca prawnika mu nie odpowiadała, pracował krótko, później praktykował w Krośnie, a w kwietniu 1938 roku podjął pracę w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Chorzowie na stanowisku kontrolera referendarza. Z chwilą wybuchu wojny wraca do Radomyśla, później z grupą uciekinierów wyjeżdża do Tarnopola i Chodorowa, by następnie powrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie podejmuje pracę w Urzędzie Gminy. Tutaj angażuje się w walkę z okupantem, wstępuje do Związku Walki Zbrojnej i przyjmuje ps. „Ciechan”, jego komendantem jest Marian Ziętkiewicz. Na skutek zdrady Gestapo rozpoczęło liczne aresztowania, Stanisław wiedział, że może być aresztowany, ale nie ukrywał się, bojąc, że w jego miejsce mogą być aresztowani rodzice.
Tak się stało, został aresztowany wiosną 1941 roku, początkowo więziony w tarnowskim więzieniu, dnia 30 kwietnia 1942 roku został przewieziony do Oświęcimia do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, jako więzień polityczny z nr obozowym 27482, po pięciu miesiącach zginął dnia 16 sierpnia 1942 roku.