JANOWIEC gm. Radomyśl Wielki
JANOWIEC wieś w gminie Radomyśl Wielki, powiecie mieleckim, woj. podkarpackim. Położona przy trasie bezpośrednio Radomyśl – Lisia Góra – Tarnów i zajmuje powierzchnię wraz z przysiółkami Pniaki i Podlesie 880,02 ha. Należy do najmłodszych jednostek administracyjnych w gminie, powstała w roku 1947. Do tego czasu funkcjonowała w dwóch strukturach, jako Podlesie Żarowskie stanowiące przysiółek Żarówki i części drugiej Janowiec przysiółek przynależny do Zdziarca.
Nazwę Janowiec można wiązać z właścicielem klucza wiewióreckiego Janem Tarnowskim, gdzie w tym miejscu prawdopodobnie w XVI w. istniał folwark pierwotnie zwany Janem, Janowicami przyłączony do Zdziarca. Z czasem wielkie folwarki zostawały rozdrobnione poprzez sprzedaż ich części poszczególnym nowym właścicielom. Zasadnicza część Janowca wraz z Zdziarcem w roku 1799 stała się własnością rodu Siedleckich po wykupie od ostatniego właściciela klucza wiewióreckiego Józefa Rogalińskiego. W XIX w. pojawił się nowy właściciel rodzina Marynowskich, od których wykupili właściciele Radomyśla Józef i Olimpia Bobrowscy. Niestety po śmierci Józefa na skutek złego zarzadzania majątkiem rozpoczęła się wyprzedaż, a po jej śmierci w roku 1877 całe duże latyfundium zostało rozsprzedane drogą licytacji.
Podczas II wojny światowej w sierpniu 1944 roku, Wermacht zorganizował tutaj obóz pracy w gospodarstwie Wojciecha Chłopka, pracowali więźniowie z łapanek, zmuszani do kopania rowów, umocnień i bunkrów na wyznaczonych odcinkach. Na terenie Janowca działała również Armia Krajowa, pluton dowodzony przez Józefa Grzecha.
Do roku 1939 funkcjonowała tutaj dwuklasowa Publiczna Szkoła Podstawowa, prowadzona przez siostry zakonne, Służebniczki Dębickie (nazwa pochodzi od miejsca dyrekcji Dębica, podobnie jak siostry Służebniczki Starowiejskie, od Starej Wsi). Wybuch wojny wstrzymał nauczanie, po wojnie siostry uczyły jeszcze 3 lata, a w 1949 nauczanie przejęło państwo, naukę przeniesiono początkowo do baraku a później do utworzonej szkoły siedmioklasowej pod nazwą Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego. Budynek nowej murowanej szkoły oddano do użytku w roku 1954, obecnie szkoła przedstawia duży, schludny budynek z nowocześnie wyposażonymi salami i urządzeniami.
Jak podano wyżej w 1947 powstał Janowiec, rok później na prośbę mieszkańców przyłączono do niego Podlesie Żarowskie. Od tego czasu Janowiec, jako wioska podlegała wszelkim zmianom i reformom administracji terenowej. Z dniem 1 stycznia 1955 utworzono gromady, jako najmniejsze jednostki administracji lokalnej, Janowiec należał do struktury Gromady w Żarówce, do której od roku 1960 należała także Dulcza Wielka.
Z dniem 1 stycznia 1973 powrócono do Gmin, czyli Gminnych Rad Narodowych i Janowiec znalazł się w obrębie Radomyśla. Nastąpiły również zmiany terytorialne, do roku 1976 należał do powiatu mieleckiego, który jak wszystkie inne uległ likwidacji, przeszedł do województwa tarnowskiego, a od 1 stycznia 1999 ponownie wrócił do powiatu mieleckiego i województwa podkarpackiego.
W roku 1990 oddano do użytku nowy kościół z najwyższą w gminie wieżą oraz cmentarz parafialny z dużymi parkingami. Janowiec posiada Ochotniczą Straż Pożarną, klub sportowy „Janovia” ze stadionem i terenami zabudowanymi oraz terenem rekreacyjnym.
Infrastruktura techniczna obejmuje sieci: wodociągową, gazowniczą, energetyczną i telefoniczną zapewniającą wysoki komfort życia na wsi. Janowiec to prężnie rozwijająca się wieś z nowoczesnym budownictwem i dobrą infrastrukturą drogową.
W czasach współczesnych Janowiec posiada swojego przedstawiciela (radnego) w Radzie Miejskiej w Radomyślu i sołtysa na wsi. Dotychczas radnymi byli: Wiesław Augustyn (1990-1998), Stanisław Para (1998-2013), Andrzej Jasina (2013- ).
Funkcję sołtysa pełnili: Antoni Kokoszka (1990-1994), Bronisław Pulak (1994-1998), Zdzisław Ryba (1999-2003), Antoni Kokoszka (2003-2011), Mariusz Bajor (2011- ).