IDZIK Bronisław
IDZIK Bronisław urodzony 12 lutego 1935 r. w Małcu, gm. Radgoszcz, pow. Dąbrowa Tarnowska, syn Władysława i Marii z domu Pietras.
Do szkoły podstawowej uczęszczał w rodzinnej miejscowości, kiedy wybuchła wojna przerwał naukę, dopiero po dwóch latach ukończył Szkołę Podstawową w Jamach w 1950 r. Następnie rozpoczął naukę w Liceum Pedagogicznym w Mielcu, które ukończył uzyskując świadectwo dojrzałości w roku 1954.
Na podstawie nakazu pracy został skierowany do Szkoły Podstawowej w Rzędziwojowicach koło Nysy, woj. opolskie. Po półtora roku pracy w szkole zostaje powołany do wojska w 1955 r. w Słupsku, jako operator radiolokacyjnych stacji wykrywania i naprowadzania, kończy, jako dowódca drużyny w stopniu plutonowego.
Wraca w rodzinne strony i podejmuje pracę w Szkole Podstawowej w Dulczy Wielkiej, uczy tam dwa lata poczym przenosi się do Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej. W sierpniu 1959 roku żeni się z Teresą Wandą Ryś z Dulczy Małej, w trakcie małżeństwa rodzi się czworo dzieci, trzech synów: Waldemar, Wiesław i Adrian oraz córka Jolanta.
Po dwóch latach pracy w Dulczy otrzymuje pracę w Szkole Podstawowej w Radomyślu Wielkim w roku 1961, gdzie pracuje do emerytury do 1976 r.
W tym czasie uczęszczał na Studium Nauczycielskie w Krośnie, kierunek geografia z wychowaniem fizycznym. Napisał pracę dyplomową pt. „Monografia Radomyśla Wielkiego”, ukończył studium obroną i otrzymaniem dyplomu w 1966 r. Następnie studiował w Instytucie Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Krakowie, uzyskał Dyplom Uzyskania Kwalifikacji Równoważnych Wyższym Studiom Zawodowym w 1979 r. o kierunku geografia.
Jako nauczyciel cieszył się sympatią wśród uczniów, był szanowany i sprawiedliwy w ocenach, posiadał autorytet wśród grona nauczycielskiego.
Oprócz pracy zawodowej pracował czynnie społecznie w różnych organizacjach m.in. był radnym Miejskiej Rady przez 3 kadencje, pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Kultury i Oświaty, jako punkt honoru stawiał sobie remont i budowę dróg na terenie miasta. Za jego staraniem została wybudowana ul. Nowa, angażował się również w sprawy porządku i ładu na terenie miasta.
Za swoją pracę został wyróżniony szeregiem dyplomów i odznaczeń m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1975), Brązową Odznaką „W Służbie Narodu” (1984), Złotą Odznaką ZNP, Związku Nauczycielstwa Polskiego (1985), Srebrną Odznaką „W Służbie Narodu” (1988), List gratulacyjny od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wraz z Medalem „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” (2010).
Zmarł 7 maja 2019 roku, spoczął na cmentarzu parafialnym w Radomyślu Wielkim, żegnany przez wielką grupę przyjaciół i mieszkańców miasta.