HONOROWY OBYWATEL Miasta i Gminy Radomyśl Wielki
HONOROWY OBYWATEL Miasta i Gminy Radomyśl Wielki, tytuł Honorowego obywatela miasta i gminy nadaje Rada Miejska specjalnym aktem dla osób szczególnie zasłużonych wywodzących się z ziemi radomyskiej.
Ignacy JEŻ ks. bp, został pierwszym po wojnie Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Radomyśl Wielki. Rada Miejska nadała mu tą godność aktem z dnia 29 czerwca 2004 roku. Wręczenie aktu nastąpiło 17 sierpnia 2004 roku, w Radomyślu Wielkim podczas uroczystej mszy w 90-tą rocznicę urodzin jubilata.
Eugeniusz MIĘKOŚ płk prof. dr hab. med. został drugim Honorowym Obywatelem. Rada Miejska w Radomyślu Wielkim nadała profesorowi Eugeniuszowi Miękosiowi, ten zaszczytny tytuł uchwałą z dnia 28 lutego 2011 r. Akt nadania został wręczony podczas szczególnej uroczystości tj. obchodów 900-lecia założenia miejscowości Zgórsko w czerwcu 2011 r.
Adam KOPYCIŃSKI ks., wybitny duchowny, proboszcz i dziekan dekanatu radomyskiego (1890-1892), poseł na sejm krajowy i wiedeński. Kapłani Dekanatu Radomyskiego w dniu 28 grudnia 1892 roku, z żalem i wdzięcznością przygotowali uroczyste pożegnanie ks. Adama w Zgórsku, a Rada Miasta Radomyśla w imieniu całej społeczności „ w ocenie zasług dla miasta położonych” nadała mu Honorowe Obywatelstwo Miasta w dniu 30 grudnia 1894 roku.
Seweryn CHRZĄSZCZEWSKI, komisarz i starosta powiatu, po 6-letniej służbie w Mielcu został przeniesiony przez Namiestnictwo w inne miejsce. Na pożegnanie w imieniu zasług położonych dla miasta i powiatu, żegnany był przez wszystkie urzędy, z Radomyśla przybyła delegacja w składzie dr Maurycy Orliński, Wojciech Gardulski, Wojciech Broniewski i Eisig Kaufman, wręczyła dyplom Honorowego Obywatela Radomyśla. Był to rok 1902.
Prawdopodobnie honorowe obywatelstwo m. Radomyśla otrzymał pod koniec XIX wieku Eugeniusz Kwiatkowski, lecz autorowi notatki nie udało się dotrzeć do materiałów źródłowych. Również w artykule „Dnie pohańbienia, wspomnienia z lat 1939-1941” Stanisława Ostrowskiego, ostatniego prezydenta miasta Lwowa jest informacja (w przypisach), że Eugeniusz Kwiatkowski wicepremier i minister Skarbu przed wojną, posiadał honorowe obywatelstwo miasta Radomyśla Wielkiego. Jednak ta informacja nie została potwierdzona w innych dokumentach źródłowych.
Szczegółowe sylwetki wyróżnionych można znaleźć w niniejszej Encyklopedii pod odpowiednimi literami.